Ketogén diéta és diabétesz

5627 Megtekintés

A ketogén diéta már igen régóta a köztudatban van. Népszerű. Megosztó. Van, aki szereti, van, aki gyűlöli.  Van, aki azt állítja, segít a céltartományon belül tartani a vércukorszintet.

Ez az összefoglaló Christel Oerum tapasztalatai alapján íródott, aki 1-es típusú cukorbeteg, és több mint 6 hónapon keresztül maga is ketogén diétát tartott.

Figyelmeztetés: Mindig konzultálj a kezelőorvosoddal mielőtt új diétába kezdenél, változtatnál a gyógyszeres kezeléseden vagy a diabétesz kezelési rutinodon.

Mi a ketogén diéta?

Réges-régen, még az inzulin felfedezése előtti időkben, a ketogén diéta volt az 1-es típusú cukorbetegek számára előírt „diabéteszes étrend”, mivel az nem befolyásolta olyan jelentős mértékben a vércukorszintjüket, és meghosszabbította a várható élettartamukat.

A ketogén diéta alacsony szénhidráttartalmú étrend, ahol a napi kalóriabevitel csupán körülbelül 5% -a származik szénhidrátból. A szénhidrátbevitel ilyen fokú korlátozásával arra kényszerítjük a szervezetünket, hogy főként zsírból nyerjen energiát. A zsírégetési folyamat mellékterméként „természetes ketonok” termelődnek a szervezetben, a diéta innen kapta a nevét.

A ketonok elégetése a gyorsan hozzáférhető szénhidrátok (glükóz) helyett egy másik energiaforrást kínál a szervezet számára, ez az, amitől működik a ketogén diéta. (FONTOS: a természetes ketonok különböznek a „rossz” ketonoktól, amelyek diabéteszes ketoacidózist (DKA) okozhatnak.)

Cukorbetegek két fő ok miatt tartanak ketogén diétát:

  1. Az inzulinigény csökkentése és a nagy vércukorszint-ingadozások elkerülése érdekében
  2. A testsúlykontroll javítása érdekében (fogyás)

Mennyi zsírt, fehérjét és szénhidrátot kell fogyasztani a ketogén diétában

A ketogén diétánál a kalóriabevitel nagyjából a következőképpen oszlik meg a makrotápanyagok között:

  • 75-85% zsír
  • 10-20% fehérje
  • 5% szénhidrát vagy <20-50g

Példaként, ha mindezt grammokra váltjuk át, 2000 kalóriás étrend mellett ez az alábbiaknak felel meg:

  • 167-182 gramm zsír
  • 50-100 gramm fehérje
  • 25 gramm szénhidrát

A fehérje itt kulcsfontosságú, mivel szénhidrátok hiányában a fehérjéből glükoneogenezis révén glükóz képződhet. Mivel glükózról van szó, ez kibillenthet a ketózisból. Ezért, ha valódi ketózist szeretnél elérni, ne vidd túlzásba a fehérje fogyasztását.

Az útmutató hátralevő részében 20-50 g szénhidrátbevitelről és mérsékelt (~20%) fehérjebevitelről beszélünk.

Keto Diéta piramis

Milyen hatással van a ketogén diéta a vércukorszintre?

Diabétesz esetén abból az előfeltevésből indulunk ki, hogy kevesebb szénhidráthoz kevesebb inzulin szükséges, és a ketogén diéta ritkábban okoz nagy kilengéseket a vércukorszintben. A kevesebb hirtelen vércukorszint-emelkedés következtében nő a céltartományban töltött idő (TIR) és jobbak a HbA1c értékek. Erről már itt irtunk, hogyan tudod elérni.

Ezenkívül számos tanulmány kimutatta, hogy a ketogén diéta javíthatja az inzulinérzékenységet, csökkenti az inzulinigényt és megkönnyíti a vércukorszint-szabályozást.

HA (és ez itt egy nagy „ha”) be tudod tartani a ketogén diétát, nagyon hatékony eszköz lehet a vércukorszint szabályozásában. A nagy kilengések elkezdenek ritkulni, a szenzorgörbe kisimul, és a HbA1c értéked nagy valószínűséggel alacsonyabb lesz. 

Másrészt viszont a hipók problémát okozhatnak, különösen az elején…ha túlkezeled őket, akkor kikerülhetsz a ketózisból. Christel esetében az első három hétben: egyenes vonal 4,4 mmol/l körüli értéken tudta tartani szenzorgörbéjét.  Fantasztikus eredmény, de közben jelentősen csökkentenie kellett az inzulinadagokat, mivel becsúsztak hibák, és folyamatosan úgy érezte, hogy túl alacsony a vércukorszintje.

Amikor túl sok szénhidrátot vitt be a hipoglikémia kezelésére, néha túllépte a ketóban megengedett CH mennyiséget és kikerült a ketózisból.

A ketogén diéta a legnépszerűbb alacsony szénhidráttartalmú, low-carb diéta a cukorbetegek körében, emberek ezrei (ha nem százezrei) esküsznek rá, ami jól mutatja, hogy ez a diéta a való életben is működik és jó vércukormenedzsment érhető el mellette.

VISZONT

Nagyon sokan vannak olyanok is (köztük Christel Oerum, a Diabetes Strong tulajdonosa is), akiknek a szervezete éppen ellentétesen reagál a ketogén diétára. Ahelyett, hogy az inzulinérzékenységük nőne, azt tapasztalják, hogy az inzulinrezisztencia növekszik náluk, vagyis még nagyon kis mennyiségű szénhidráthoz is nagy mennyiségű inzulinra van szükségük.

Ezt a jelenséget ugyan tudományosan nem vizsgálták, de mindazok elmondása alapján, akik kipróbálták a diétát, elegendő bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy kijelenthessük, az emberek nem egyformán reagálnak a ketogén diétéra, és egyesek számára nem megfelelő ez a diéta.

A ketogén diéta nagyon hatékony eszköz lehet a vércukorszint szabályozásában, de egyéni szinten nagy eltérések mutatkoznak: nem mindenkinél működik, viszont egy próbát megér!

A ketogén diéta hatékony eszköz a fogyáshoz?

Tekintettel arra, hogy a ketogén diéta azon az elven alapul, hogy a szervezet szénhidrát helyett zsír égetéséből nyer energiát, ebből logikusan arra következtethetünk, hogy a ketogén diéta biztosan hatékony eszköz, ha a fogyás a célunk. Bár ez gyakran tényleg így van, fontos észben tartanunk, hogy a fogyás alapvető képlete változatlan:

Bevitt kalóriák (evés) <elégedett kalóriák = fogyás

Ha több kalóriát viszel be, mint amennyit elégetsz, hízni fogsz – bármilyen fajta diétát is követsz.

Keto diéta

A ketogén diéta fogyás érdekében való alkalmazása mögött meghúzódó elmélet

A ketogén diéta hívei azzal érvelnek, hogy a szénhidrátfogyasztás növeli az inzulintermelést, ami fokozza az éhséget, és a testet arra készteti, hogy elraktározza a zsírt és ne égessen el kalóriát. Amikor a szénhidrátot zsírral helyettesíted, csökken az inzulinigény és az éhségérzet, fokozódik a kalóriaégetés, a testedről olvad zsír.

Sokan mondják, hogy számukra a zsír nagyon laktató, eltelítődnek tőle. Ugyanez vonatkozik a fehérjére. Amikor úgy érzed, tele vagy, kevesebb kalóriát eszel, és kevésbé sóvárogsz az ételek után. Amikor egészséges kalóriadeficitben vagy, a plusz kilók is könnyen lemennek.

Mit állít a tudomány…

Számos átfogó tanulmány és metaanalízis kimutatta, hogy néhány hónapon át vagy akár egy éven át tartott diéta esetében a súlyvesztés tekintetében nincs szignifikáns különbség az alacsony szénhidráttartalmú diéta és a mérsékelt / magas szénhidráttartalmú diéta között.  Ugyanakkor ezeknek a diétáknak a nagy része NEM ketogén diéta, egyszerűen csak alacsonyabb szénhidráttartalmú (20%) étrend.  Ezenkívül a költségvetési korlátok miatt a hosszú távú (1 éven túli) hatásokat ritkán tanulmányozzák.

A ketogén diéta önmagában nem jobb a fogyáshoz, de nagyon hatásos lehet, ha:

  • A többi diétához képest neked jobban segít a vércukorszint szabályozásában
  • Számodra egyszerűbb követni, mint a többi diétát
  • Illeszkedik az életmódodhoz

Ahogy minden más diéta esetében, a siker kulcsa itt is az, hogy hosszú távon tudod-e tartani a diétát. Ha szereted a ketogén életmódot, a ketogén diéta remekül működik. Ha gyűlölöd, valószínűleg nálad nem fog működni.

A keto és a vízvisszatartás

Az alábbi mondatot gyakran hallhatod azok szájából, akik éppen belekezdtek a ketogén diétába: „Egy hete ketózom, és már majdnem 3 kg-ot fogytam!” Imádom!”

Habár ez nagy motivációs erőt jelenthet a diéta betartásához, a kezdeti súlyvesztés nagy része vízből történik, amiatt, hogy a szervezet kevesebb glikogént raktároz.

Miért?  Ahogy mondani szokás, „ahol glikogén van, ott víz is van.”

Mivel kevesebb szénhidrátot fogyasztasz, kevesebb glikogént raktároz a szervezeted. A kevesebb glikogén azt is jelenti, hogy a szervezeted kevesebb vizet tart vissza. És bizony, ha kevesebb vizet tartasz vissza, a mérleg is kevesebbet fog mutatni.  Ezzel semmi gond nincs – csak ne téveszd össze a vízveszteséget a súlyvesztéssel.

Ketogén diéta és ketoacidózis

A diabéteszes ketoacidózis (DKA) akkor alakul ki, amikor egy cukorbetegnél inzulinhiány lép fel, vagy az illető valamilyen betegségben, fertőzésben, súlyos kiszáradásban szenved. A vércukorszint az egekbe emelkedik, glükóz toxicitás lép fel, a vér elsavasodik, vagyis kialakul az acidózis állapot.

Ennek NINCS köze a ketogén diétához. A ketogén diéta során keletkező ketonok soha nem érik el a veszélyes szintet, mindaddig, amíg beadod a megfelelő mennyiségű inzulint.

A ketonszint vizelet teszttel könnyen ellenőrizhető. A ketonmérésre alkalmas vizelet tesztcsík gyógyszertárban beszerezhető.

Ketonszint a vizeletben

Olyan tesztcsíkot is lehet kapni, amely a vérből méri a ketonszintet, nem a vizeletből. Ezek eltérő mérési skálát használnak, így mielőtt bármilyen ketontesztet végzel, mindig olvasd el figyelmesen a csomagolást.

A ketogén diéta biztonságos a cukorbetegek számára?

A ketogén diéta nagyon eredményes lehet cukorbetegeknél. Lehetséges előnyei lehetnek:

  • Jobb vércukorkontroll
  • Hatékony súlykontroll
  • Teltségérzet (kevesebb sóvárgás ételek után)
  • Több energia a kardió edzésekhez

Ugyanakkor abban, hogy valakinek a szervezete hogyan reagál a ketogén diétára, jelentős egyéni eltérések figyelhetőek meg, néhányan szinte teljesen ellentétesen reagálnak rá.

Ha miután kipróbáltad, úgy érzed, hogy nálad nem működik, akkor ne érezd, hogy követned kell csak azért, mert más cukorbetegek ajánlják. Rengeteg más remek alternatíva létezik.

Hivatkozások

Készítette: Józsa-Tóth Annamária Forrás: Diabetesstrong.com


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...