Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

2362 Megtekintés

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás, nyaralás, strandolás időszaka! Egy 1-es diabéteszes esetében újabb kihívásokat jelenthet ez az időszak. Friss diagnózissal sok új kérdést vethet fel a nyári hónapok ideje, a már rutinos diabéteszesek is találkozhatnak új élethelyzetekkel – főleg a nyaralás, akár belföldön, akár külföldre tervezik a szabadság idejét.

Új helyzetek

A már szülők nélkül táborozó gyermek, vagy akár pár napot, esetleg hosszabb időt rokonoknál töltött idő – távolabb a mindennapi kezelést biztosító személyektől – nem hétköznapi felkészülést igényel mind a diabos, mind a diabos gyermeket nevelőktől, tehát az érintett, illetve küldő személy részéről, és a diabos gyermeket fogadó fél számára is komoly előkészületeket igényel a cukorbeteg gyermek felügyeletének vállalása.

Diabéteszes felnőttként is sok extra szempontot kell figyelembe venni, újra- illetve tovább kell gondolni bizonyos dolgokat, hogy a nyár, nyaralás, vagy akár egy strandolás idejét felszabadultan tölthessük.

Talán a legtöbb aggodalom ilyenkor a cukorbeteg gyermeket nevelő szülőkben zajlik, még akkor is, ha ez az élethelyzet már nem újdonság számukra.

  • Hogyan fogja a gyermek a kánikulát viselni?
  • Hogyan alakulnak majd a vércukrai?
  • A kezelésben szükség lesz-e változtatásra?
  • Minden szükséges gyógyszert, eszközt eltettünk-e?
  • Mi lesz, ha vészhelyzet áll elő, ki és hol fog tudni segíteni megoldani a kialakult helyzeteket?
  • Mi lesz, ha elhagyunk valamit, vagy ellopják a holmijainkat?

Úgy gondolom, gyakorló diabéteszes és diabos gyermekeket nevelő szülőként nekem is minden évben visszatérő aggodalmaim ezek. Éppen ezért most igyekszem összeszedni a több éves tapasztalataim alapján, mikre érdemes figyelni, ha gond van, hogyan tudjuk megoldani azokat.

Mit és mennyit?

A felkészülés azon részében, hogy mit vigyünk magunkkal, meghatározó, hogy mennyi időre, milyen messzire tervezzük az otthonunktól távollétet, illetve a kezelés típusa is lényeges. Nyilván, ha csak egy egész napos strandolást, kirándulást tervezünk, kevesebb diabos holmira lesz szükségünk, mint ha egy hétre tervezzük a nyaralást. Itt sok esetben csak a mennyiség fog változni, de alapjában véve majdnem ugyanazokat a felszereléseket visszük magunkkal.

A penes és inzulinpumpás kezelés esetében is vannak olyan eszközök, amik mindegyik kezelési forma esetében szükségesek, akármennyi időre tervezzük az otthonunktól távollétet. Amiket mindenképpen erősen ajánlott magunkkal vinni (a darabszámot a tervezett távollét ideje határozza meg, plusz még egy kis tartalék ezen felül sosem árt!

Vércukormérő

A vércukormérő, kézfertőtlenítő – akár gél, folyadék, spray vagy törlőkendő -, ujjbegyszúró lándzsa, hozzá tartalék tűk, elegendő tesztcsík az alap felszerelés részei. Az ujjbegytörlésre egyénileg bevált holmit se felejtsük ki, pl. papírzsebkendő, papírvatta, és a használt tesztcsíkok tárolásáról se felejtkezzünk meg, ez lehet akár egy üres tesztcsíkos doboz is (javaslom ennek feliratozását, hogy ne keverjük össze a még nem használt csíkokkal). Ha elemmel működik a cukormérőnk, vigyünk tartalék elemet, ha beépített akksija van, érdemes utazás előtt feltölteni a mérőt, és a töltőkábelt, adaptert se felejtsük otthon. Tartalék cukormérő a hozzá való típusú tesztcsíkkal, tartalék ujjbegyszúróval és lándzsákkal is kerüljön a csomagunkba. (Tesztcsíkok szavatossági idejét ellenőrizzük, főleg a tartalék mérőhöz már régebb óta meglévő csíkokét!)

Inzulin 

Az aktuális inzulinkezelésnek megfelelően minden típusú inzulint vigyünk magunkkal még egy egész napos kirándulásra is, abban az esetben is, ha terveink szerint a hosszú hatású inzulin beadásának idejére már hazatérünk! Bármi közbejöhet, egy nem várt forgalmi dugó, tömegközlekedés esetében jelentős késés is előfordulhat, ne rontsa el a napunk végét a bázis inzulin hiányának aggodalma!

Mindenképpen gondoskodjunk az inzulinok megfelelő körülmények közti tárolásáról!

Főszabály szerint ne hagyjuk tűző napon, lezárt gépjárműben, aminek a belső hőmérséklete még árnyékban is jócskán meghaladhatja a 40°C-ot, tilos fagyásnak kitenni, ha véletlen mégis megfagyott, még felengedés után se használjuk fel azokat!
Az utazás alatt gondoskodjunk a megfelelő hűtésről, illetve előzzük meg a túlmelegedést. Számtalan erre alkalmas tasakot, tokot lehet vásárolni, akár hűtőtáskában is szállítható, természetesen a jégakkutól kellő távolságra, de végső soron egy hideg vizes kis törölközőbe bugyolálás is megvédi a túlmelegedéstől – időnként érdemes a törölközőt hideg csapvízzel felfrissíteni, visszahűteni. A szállásra érkezés után hűtőben továbbra is tárolhatóak a használaton kívüli inzulinjaink. Amennyiben a hűtőben való tárolás nem megoldható, ne feledjük, hogy a használatban levő inzulinok is tárolhatók szobahőmérsékleten 28 napig, tehát kellő körültekintés mellett nem romolnak meg. Hazaérkezés után érdemes elsőnek a nyaralásra magunkkal vitt inzulinokat felszanálni, figyelembe véve a hűtőn kívüli tárolás időtartamát. Ha bizonytalanok vagyunk a hűtőn kívül huzamosabb ideg tárolt inzulinok minőségét, felhasználhatóságát illetően, beszéljünk kezelőorvosunkkal.

A betegtájékoztatók szerint az inzulinkészítmények az első használattól számítva 28 napig felhasználhatóak – a hosszabb időre tervezett utazáskor ennek megfelelően számítsuk ki az erre az időszakra szükséges mennyiséget – plusz egy kis tartalék mindenképpen javasolt!

Ha belföldi nyaralást tervezünk, kicsit könnyebb a helyzet, szükség esetén megkérhetjük a szakorvosunkat, hogy felhőbe írjon fel inzulint, külföldön az e-recept kiváltására nincs lehetőségünk, bár sok helyen lehetséges recept nélkül patikában teljes áron inzulint vásárolni, de ne erre alapozzunk, hanem inkább elegendő inzulint vigyünk magunkkal.

 

 

Penes kezelés esetén

Érdemes tartalék pent vinni, figyelve arra, hogy minden inzulintípusunkhoz legyen kompatibilis tartalék pen a csomagunkban. Pentűből is érdemes bőven tartalékot vinni, igazán nem foglalnak sok helyet.

Inzulinpumpa használata esetén

A fogyó eszközökből (kanül, inzulintartály) érdemes az adott időszakra szükséges mennyiségnél többet elcsomagolni. Gondoljunk egy esetleges kanül leázásra, vagy ha a nagy hőségben csak félig töltjük a tartályt, akkor az inzulintartályból is több fog fogyni. Ha a kanül leázása miatt aggódunk, vigyünk plusz ragasztószalagot, kineziológiai tapaszt a kanül rögzítésének megerősítésére. A kanülök beszúrása előtti bőrfertőtlenítés eszközeit se feledjük! A szokásos szereket is pakoljuk el, pl. gyógyszertárban kapható alkohol, kis vattapamacsok, vattakorong, vagy amit egyéb

ként használni szoktunk. Tartalék elem sem hiányozhat a több tartalék eszköz mellől!

Annak ellenére, hogy inzulinpumpa kezelésen vagyunk, annak meghibásodása esetére mindenképpen legyen nálunk pen, olyan, amelyik a pumpában használt inzulinunkkal kompatibilis – plusz pentűk, természetesen. Ha nincs kompatibilis penünk, beszéljünk a gondozó orvosunkkal, tud-e biztosítani számunkra megfelelő pent, vagy előre töltött penes inzulint is kérhetünk.

Ha a pumpa idehaza hibásodna meg, és garanciaidőn belül vagyunk, bejelentés után kérhetünk cserekészüléket. Ha erre nincs módunk – külföldi tartózkodás idején, vagy csomagszállító futár által nem megközelíthető helyen vagyunk, vagy lejárt a garanciaidő és még nincs felírva új készülék -, szakorvossal előre egyeztethetünk, milyen és mennyi bázis inzulint adjuk, és az ehhez szükséges eszközöket is előre kérhetjük.

Ha van régebbi, de megbízhatóan működő – indulás előtt ellenőrizendő! – inzulinpumpánk, elrakhatjuk a csomagunkba meghibásodás idejére. Ha nincs tartalék pumpánk, a forgalmazótól külföldi nyaralás idejére lehetőség van vakációpumpát igényelni. Javasolt átgondolni, hogy a pumpát miben és hogyan fogjuk magunkon hordani. Ha a pumpa mellé kapott csíptetőt használjuk, megfontolandó egy tartalék beszerzése. Ha övpántot vagy övtáskát hordunk, érdemes abból is tartalékot eltenni, ha az éppen hordott az erős izzadtság miatt mosást igényel, vagy pumpával fürdőzünk, legyen kéznél egy száraz is.

Kis táska

Akár pent, akár inzulinpumpát használunk, mindenképpen gondoskodjunk egy olyan kis táskáról, amiben a napi diabos holmink elfér – cukormérő, penek, tartalék kanül, hypo csomag, irataink és innivaló. Így könnyebben tudjuk kiránduláson vagy strandolás idején egy helyen tárolni és hordozni a számunkra nélkülözhetetlen eszközöket, felszereléseket. Érdemes minden magunknál hordott eszközbe (cukormérő, pen tokja, hátizsák) egy kis papírt tenni, nevünkkel, elérhetőségeinkkel, hogy esetleges elvesztés esetén legyen esélye hozzánk visszakerülni.

Szenzor

Egyre több 1-es diabéteszes használ folyamatos szöveti cukormérő szenzort. Természetesen ezekből az eszközökből is ajánlott az adott időtartamra számolt mennyiségnél többet berakni a csomagunkba. Ha olyan szenzort használunk, amely távadóját időnként töltő eszközre kell helyezni (indítás, akkumulátor feltöltése), a töltőt semmiképpen ne felejtsük otthon, és a bele való elemből is javasolt tartalékot vinni. Még akkor is inkább vigyük magunkkal látszólag feleslegesen a töltőt, ha a tervezett utazás időtartama rövidebb ideig fog tartani, mint a szenzor üzemideje – ha technikai malőr miatt megáll a szenzor, vagy egy leázás miatt újat kell szúrni, bosszantó, ha ennek a töltő hiánya fog gátat szabni. Szenzor plusz rögzítésére is érdemes gondolni, akár ragasztószalaggal, önmagához tapadó fáslival vagy szenzorrögzítő pánttal biztosabban a helyén marad, mint „csupaszon”.. Ha a szenzorunknak külön belövő készüléke van, ne maradjon ki a csomagból – bár ennek hiányában is beszúrható a szenzor, de szerencsésebb a helyzet, ha ezt nem a nyaralás közepén kényszerülünk először kivitelezni. A bőrfertőtlenítő szerről szenzor esetében se felejtkezzünk meg, ha ragasztó maradványok eltávolítására használunk egyéb szert, azt is vigyük magunkkal. Ha van tartalék távadónk, megfontolandó, hogy elrakjuk azt is, nagy helyet végső soron nem foglal.

Hipó esetére

Feltétlen legyen nálunk olyan enni-inni való, amit egyébként is szoktunk magunkkal vinni! A várható nagy hőség miatt érdemes azonban átgondolni, hogy mennyire bírják a meleg időjárást. A szőlőcukor és a töltelék nélküli kekszek jobban bírják a meleget, mint egy szelet csoki, vagy a túró rudik. A kis dobozos üdítők általában jól bírják a hőséget, nagy helyet sem foglalnak, de a müzliszeletek is megfelelőek. Szénhidrát-mentes nasikat is rakhatunk el az utazás idejére, a sárgarépa erre jó választás lehet!

Úgy gondolom, a megszokott, és hypokezelésre bevált ételek-italok vihetőek, ha bírják a meleget, vagy a megfelelő hűtésükről tudunk gondoskodni. Ha egyéb ételallergia, ételintolerancia is van a diab mellett, mindenképpen gondoskodjuk elegendő plusz szénhidrátról! Állhat elő olyan helyzet, hogy a szükséges diétánknak megfelelő ennivalóhoz nem tudunk hozzájutni. A mindenkori megfelelő folya

dékpótlásról is gondoskodjunk, a nagy melegben több folyadékra van szüksége a nem diabos szervezetnek is! Ha külföldre megyünk, érdemes a csapvíz helyett palackozott vizet fogyasztani. Vannak országok, ahol erre külön felhívják a figyelmet (még fogmosáshoz sem javasolt, és az italokat is jégkocka nélkül kérjük, hiszen a legtöbb esetben csapvízből készítik). Véleményem szerint, ha lehetőség van rá, máshol is inkább a palackozott vizet preferáljuk!

Miután a bőröndjeink felét már megtöltöttük a legszükségesebb diabos felszerelésinkkel, érdemes még pár dolgot utazás előtt átgondolni.

Biztosítás

  • Ha belföldön maradunk, elegendő a társadalombiztosításunk a vészhelyzet esetében szükséges orvosi ellátások fedezésére.
  • Ha EU tagállamba utazunk, javasolt az Európai Egészségbiztosítási Kártyát (EU TB kártya) kiváltani. Kormányablakban, kormányhivatalban, valamint a NEAK-nál igényelhető (személyesen és elektronikusan is). Azonnal kézhez kapjuk és a kiadása illetékmentes – kivéve megrongálódás, lopás, elvesztés esetén. Bővebb információk a www.neak.gov.hu oldalán találhatók.
  • Ha nem EU-tagállamba utazunk, javasolt olyan biztosítást kötni, amely krónikus betegség akuttá válása esetén is fedezi az ellátás költségeit.

Írta: Vígh-Jámbor Tímea diabétesz edukátor


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Almás pite

Almás pite az egész családnak A tésztához: 50 dkg teljes...