Mozgás típusok hatása a vércukorszintedre

2713 Megtekintés

Tudjátok, hogy egyes sporttevékenységek hogyan hatnak a vércukorértékeitekre? Nézzük, meg hogyan állítja elő a szervezet az izmok összehúzódásához szükséges energiát, az ATP-t.

Mit is kell tudni az ATP-ről?

Az izomműködés energiaigényes folyamat, amelynek a közvetlen energiaforrása az ATP. Az ATP egy molekula, aminek a gerincét egy adenozin alkotja amelyhez 3 foszfátcsoport csatlakozik. Energia akkor keletkezik, amikor az adenozin elveszít egy foszfátcsoportot. Az izmokban tárolt ATP mennyisége kevés, mindössze fél- egy másodpercnyi munka végzésére elegendő, de folyamatosan újra épül.

Nézzük, hogyan állítja elő a szervezet az ATP-t?

Az izmok összehúzódásához szükséges energiát, az ATP-t a szervezet két féle képpen állíthatja elő:

  • oxigén jelenléte nélkül anaerob módon
  • oxigén jelenlétében aerob módon.

Az aerob és az anaerob körülmények között végzett mozgás eltérő hatással lesz a vércukor értékünkre.

Amennyiben megértjük az egyes rendszerek működését tudni fogjuk, hogy mire számíthatunk sportolás közben, mely mozgás fogja csökkenteni és mely fogja növelni a vércukrunkat.

A szervezetnek 3 különböző energiarendszere van:

  1. ATP-kreatin foszfát rendszer
  2. Anaerob glikolitikus vagy tejsav rendszer
  3. Aerob rendszer
Mozgás típusok hatása a vércukorszintedre

ATP-kreatin foszfát rendszer

A szervezet az izomzat sejtjeiben tárolt ATP-t és kreatin foszfátot (CP-t) használja az energianyerésre.

Rövid ideig tartó (6 másodperc) maximális erőkifejtéseknél használjuk ezt a rendszert, ilyenek a rövid sprint számok vagy a súlyemelés.

Anaerob glikolitikus vagy tejsav rendszer

Az anaerob glikolitikus rendszer szénhidrátot használ az energianyerésre oxigén jelenléte nélkül a végtermék pedig ATP és tejsav lesz, magas intenzitású edzéskor használjuk, 90 másodpercig tud energiát biztosítani.

Magas intenzitású erőkifejtéseknél, mint például a 400-800 m-res sprint futás, a 200 m gyorsúszás vagy az intervall edzések (20-60 másodperc erőteljes edzés, majd pihenő).

Azok a sporttevékenységek, amelyek az anaerob rendszert használják, megnövelik a vércukor értéket.

Ennek oka, hogy az intenzív mozgás során vércukoremelő hormonok (pl adrenalin ) szabadulnak fel. ​Ilyen esetben javasolt mérsékelt aerob jellegű mozgással pl kocogással kiegészíteni az edzésünket.

Aerob (oxigén jelenlétében) rendszer

Az aerob rendszer oxigén jelenlétében zsírokból és a szénhidrátokból, fehérjékből (ez utóbbiból elenyésző mértékben) állít elő ATP-t. Ez a rendszer nem képes a gyors energiaszolgáltatásra, cserébe nagy mennyiségű energiát képes termelni.

Minden olyan mozgásnál, ami 2 percet meghaladja, ezt a rendszert használjuk, mint például a sétálás, a futás, a biciklizés, az evezés.

Azok a sporttevékenységek, amelyek aerob rendszert használják, lecsökkentik a vércukor értéket.

Aerob mozgás során megnő az inzulinérzékenység és az izomsejtek jobban fel tudják használni a glükózt. A mozgás közben az izomsejtek inzulin nélkül is fel tudják venni a glükózt.

Amennyiben a sporttevékenységben keverednek az aerob és anaerob energiaszolgáltatók, pl kosárlabda, foci, tenisz, a vércukorértékek többnyire normál tartományban maradnak.

Variability in blood glucose responses to different forms of exercise in people with type 1 diabetes (Riddell et al, 2017).

Termul Helga Laura „Az aerob és anaerob mozgásformák”-ról szóló előadását az I. DiabKupa és Sportágbemutató eseményen rögzítettük 2021 nyarán. Saját tapasztalatival kiegészítve bővebben is mesél a mozgásformák közti különbségekről és azok vércukoremelő hatásáról.

Termul Helga Laura – Aerob és anaerob mozgásformák

Felhasznált irodalom:

Woundsinternational.com, Diabetes.org, Wikipedia.org

Sheri R Colberg (2020) The Athlete’s  Guide to Diabetes, Human Kinetics, p (22-30)

Készítette: Lengyel Dóra sport-specifikus dietetikus


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...