Az 1-es típusú cukorbeteg diéta alapjai

7422 Megtekintés

Először is fontos leszögezni, hogy a cukorbeteg diéta alapja az egészséges étkezés. Nem éhezést, nem lemondást, nem szenvedést jelent, sokkal inkább korszerű, egészséges táplálkozást.

Meg kell tanulni mit, mikor, mennyit lehet enni és mihez mennyi inzulinra van szükség. Meg kell ismerkedni sok új alapanyaggal és elkészítési eljárással.

Diéta frissen diagnosztizált cukorbetegeknek

A diagnózist követően általában a diabetológus határozza meg, hogy mennyi szénhidrátot (ch) lehet elfogyasztani naponta. Ez sok mindentől függ (pl.: az aktuális inzulinigénytől, kortól, súlytól, életmódtól), de mégis a legtöbben a 160 gr előírást követik. A napi megállapított inzulinigény mellé meg kell határozni az étkezések számát és a napi ch elosztását is.

Lassú és gyors felszívódású szénhidrátok

Meg kell ismerkedni a lassú és a gyors felszívódású szénhidrátokkal és a glikémiás index fogalmával is. A lassú felszívódású élelmiszerek általában alacsony glikémiás indexszel rendelkeznek (55 alatti), míg a gyors felszívódásúak magas glikémiás indexűek (70 feletti). Ehhez itt és itt találsz egy kis segítséget.

Majoross Nóra – Diéta és diabétesz

A 160 gr szénhidrát elosztása

Általános tanács, hogy törekedni kell lassú ch fogyasztására, de időnként belefér egy-egy gyors felszívódású is.

Egy javaslat a 160 gr diéta elosztására:

Reggeli: 30 g lassú ch (Pl: szendvics teljeskiőrlésű kenyér+felvágott, tojás (kemény-, lágy-, tükör tojás, tojáskrém, rántotta), zöldségkrémek, sovány felvágottak és mindenhez sok-sok zöldség)

Tízórai: 20 g ch (amiből 10 g gyors is lehet) (Pl: joghurt zabpehellyel)

Ebéd: 50 g ch (30 g lassú+ lehet 20 g gyors is)(Pl: levesek, szelet sült vagy párolt vagy grillezett hús, hal; pörkölt, főzelékek, saláták, párolt zöldség, bulgur, basmati- vagy barna rizs, teljes kiőrlésű tészták, rakott zöldséges-húsos ételek.)

Uzsonna: 20 g ch (lehet gyors is)(Pl: gyümölcs+ 1-2 db Korpovit keksz)

Vacsora: 40 g ch (lehetőleg lassú, esetleg 10 g gyors)(Pl: saláta, sajttal, kevés kenyérrel; hús, párolt zöldség, bulgur)

Utóvacsora (ha szükséges): 10 g lassú ch (Pl: pár szem mandula, mogyoró, stb; 1-2 db Korpovit keksz vagy valami hasonló)

A 160 gr diéta nem kőbe vésett mennyiség, és ahogy fentebb is említettük a pontos gr mennyiséget egyénileg kell diabetológus segítségével megállapítani.

Nem javasolt élelmiszerek

Kezdetként célszerű elhagyni a következő élelmiszereket:

  • cukor (beleértve annak minden megtévesztő elnevezésű változatát. Pl: barna cukor, nádcukor, kandiscukor, fruktóz, fruktózszirup, agavénektár, dextróz, galaktóz, maltóz, maltodextrin, juharszirup, melasz, rizsszirup stb ), méz
  • fehér liszt és a belőle készült valamennyi termék, ideértve a tésztákat, sütiket, pékárukat is
  • fehér rizs, jázmin rizs
  • tej
  • burgonya (pürésítve, szétfőzve)
  • üdítők
  • magas cukortartalmú gyümölcsök
  • extrudált termékek

Ajánlott élelmiszerek

  • teljes kiőrlésű (tk) liszt, barna rizsliszt, zabpehelyliszt, tk tészta
  • basmati rizs, barna rizs, bulgur
  • sajt, tejföl, tejszín
  • burgonya sütve, főzve (ritkán)
  • bogyós színes gyümölcsök (egyéb gyümölcsök egyéni érzékenység figyelembe vételével)
  • hús, hal, tojás,
  • zöldségek, saláták
  • főzelékek
  • olajos magvak (kis mennyiségben)
  • főzelékek

Kenyér

Legtöbb cukorbetegeknek szánt diétában kerülik a fehérlisztből készült kenyeret. Helyette a teljeskiőrlésű vagy a szénhidrátcsökkentett lisztből készült kenyeret javasolják. Az üzletekben nagyon sok teljeskiőrlésű elnevezésű kenyeret lehet kapni. Azonban javasolt olyan helyen vásárolni, ahol az összetevőket is meg lehet nézni. Csak olyan kenyeret szabad megvenni, ami csomagolt, és a csomagoláson fel van tüntetve az összetétel, vagy ahol a nem csomagolt pékáru összetétele beszerezhető. Az összetevőket közt első helyen valamilyen teljeskiőrlésű liszt kell, hogy szerepeljen, legalább 60-70 %-ban. A legbiztonságosabb az otthon sütött kenyér, ami nem csak hogy finomabb, de biztosan a legjobb alapanyagokat tartalmazza.

Általános tudnivalók

A zsírok és a rostok lassítják a gyors felszívódású élelmiszerek felszívódását. Így érdemes az étkezések mellé sok zöldséget fogyasztani.

A gyors felszívódású élelmiszerek (pl. gyümölcs) fogyasztása leginkább uzsonnára és kevesebb ch tartalmú ebéd után javasolt. Ha lassút is eszünk hozzá, (pl Korpovit keksz, pár szem mogyoró, mandula, stb.) kevésbé emeli meg a vércukorszintet.

Érdemes megismerkedni az okos tányér fogalmával is 

Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) elkészítette a legújabb magyar táplálkozási ajánlást, amely az OKOSTÁNYÉR® elnevezést viseli. Az egészséges lakosságnak szánt útmutató a felnőttekre, és külön a gyerekekre fogalmazza meg az egészséges táplálkozás legfontosabb alapelveit, mindkettő rendelkezik az MTA ajánlásával is.

Folyadék fogyasztása

Rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása! Ennek mennyisége legkevesebb 2-3 liter víz legyen naponta. Minden egyéb (tea, ízesített víz, zéró üdítő, stb. csak kis mennyiségben és lehetőleg étkezés mellé ajánlott.)

Shenker-Horváth Kinga – Okostányér

Forrás: MDOSZ, Fövényi József: Cukorbetegek nagy diétáskönyve, Fb – Cukorbetegek közössége, Salátagyár


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...