Útmutató a HbA1c csökkentéséhez

3017 Megtekintés

Azt mindannyian tudjuk, hogy az alacsony HbA1c fontos tényező a diabétesz kezelésében, de vajon azzal is tisztában vagyunk, hogy miért? Tudod, hogy mi a megfelelő HbA1c célérték, hogyan csökkentsd a HbA1c-d, és hogy milyen gyorsan tudod biztonsággal csökkenteni az értékét?

Ezeket a kérdéseket fogjuk megválaszolni ebben az átfogó útmutatóban: hogy mi is az a HbA1c, hogyan csökkentsd a HbA1c-d, és hogy miért nem ez az egyetlen (és nem is feltétlenül a legjobb) cél a diabétesz menedzselés során.

Mi a Hba1c?

Az A1c, hemoglobin A1c, HbA1c vagy glikált hemoglobin teszt (mind ugyanazt takarja) egy vérvizsgálat, ami az utolsó 2-3 hónap átlagos vércukrot méri. Ez nem egy „egyenletes átlag”, hanem olyan átlag, ahol az utolsó néhány hét kicsivel többet számít, mint a 2-3 hónappal ezelőtti értékek.

A Diabétesz, Emésztési- és Veseelégtelenségek Nemzeti Intézete (National Institute of Diabetes & Digestive & Kidney Diseases) alapján:

„Az A1c teszt a glükóz hemoglobinhoz való kapcsolódásán alapul, ez az a fehérje a vörösvérsejtekben, ami az oxigént szállítja. Szervezetünkben a vörösvérsejtek folyamatosan jönnek létre és pusztulnak el, de általában körülbelül három hónapig élnek. Ennélfogva, az A1c teszt egy személy átlagos vércukor értékét mutatja meg az utolsó 3 hónapban. Az A1c teszt erdményét százalékban szokták megadni. Minél magasabb a százalékos érték, annál magasabb volt a beteg vércukra. A normál A1c érték 5,7 % alatt van.”

Itt fontos megjegyezni, hogy a „normál A1c érték” ebben a kontextusban a nem diabéteszes emberekre vonatkozik. A diabétesszel élők „normál A1c” szintjére a későbbiekben vissza fogunk térni.

Hogyan történik a HbA1c vizsgálat?

Érdemes 3 havonta laborvizsgálatot végezni és ellenőrizni a HbA1c-t.

Az orvosodnak rendszeresen (3-6 havonta) tesztelni kell a HbA1c-d. Az orvos egyszerűen csak elküld a laborba, ahol vérmintát vesznek tőled. Amennyiben az orvosnak van a vizsgálóban A1c teszt készlete, az eredményt még azelőtt megkapod, hogy a konzultáció véget érne. 

Otthoni A1c készletet is vehetsz (nem szükséges recept hozzá) és elvégezheted a tesztet otthon magad is. Ez akkor lehet hasznos, hogyha több, mint 3 hónap telik el két konzultáció között, de figyelni akarsz rá, hogyan alakul az A1c-d közben. 

Az otthoni tesztekről általánosságban elmondható, hogy plusz/mínusz 0,5%-os pontossággal működnek, ami több mint elegendő ahhoz, hogy megbízható eredményt szolgáltassanak számodra. Hátrányuk, hogy nagyobb mennyiségű vérmintát igényelnek (négy nagy csepp), mint a sima vércukor tesztek, és hogyha nem elegendő mennyiségű vér kerül rá, hibaüzenetet fogsz kapni, és elpazarolsz egy tesztcsíkot.

Otthoni tesztkészletet találhatsz az Amazonon és néhány nagyobb gyógyszertárban vagy webshopban is.

Miért fontos a hemoglobin A1c értéked?

Több vizsgálat is azt mutatta, hogy a magas átlagos vércukor megnöveli a diabétesszel összefüggő szövődmények kockázatát. A HbA1c ajánlott szintre való csökkentése jelentősen csökkenti az olyan szövődmények kialakulásának kockázatát, mint az alábbiak: 

  • Szemmel kapcsolatos szövődmények kockázatát 76%-kal csökkentette
  • Veseelégtelenségek kockázatát 50%-kal csökkentette
  • Idegi szövődmények kockázatát 60%-kal csökkentette
  • Keringési rendszert érintő szövődmények esélyét 42%-kal csökkentette
  • Nemhalálos szívroham, stroke, vagy keringési rendszeri okokra visszavezethető halálozás kockázatát 57%-kal csökkentette

Ennélfogva az ajánlott HbA1c szint elérése az egyik legfontosabb dolog, amit tehetsz az egészséged hosszútávú megőrzése érdekében, hogyha diabétesszel élsz.

Bár minél közelebb kerülsz az ajánlott HbA1c értékhez, annál kevesebb további előny származik belőle, hogyha az A1c-d még tovább csökkented. A HbA1c 12%-ról 11%-ra való csökkentése hatalmas különbséget jelent, viszont a 7%-ról 6%-ra való csökkentés már sokkal kevesebb plusz előnyt jelent. Igazság szerint az A1c túlzott csökkentése nem feltétlen jó ötlet, főleg, hogyha ez azt jelenti, hogy megnöveled a hipoglikémiás események számát.

A későbbiekben kitérünk arra is, hogy a „time-in-range” (céltartományban eltöltött idő) miért legalább annyira fontos, mint az alacsony HbA1c.

Mi a „normál” HbA1c?

Most, hogy már tisztában vagy a HbA1c értékeddel, nézzük meg, mit is árul el neked pontosan ez a szám. Az Amerikai Diabétesz Szövetség (American Diabetes Association) az alábbi útmutatót állította össze:

A1c értékMit jelent?
Kevesebb, mint 5,7 %Normál (kicsi a 2-tes típusú diabétesz kockázata)
5,7 % – 6,4 %„Prediabétesz”, azaz a 2-tes típusú diabétesz kialakulsának kockázata
6,5 %, vagy többIgazolt diabétesz

Ez nem azt jelenti, hogy ha diabéteszes vagy, akkor neked 5,7 %-nál alacsonyabb HbA1c értékre van szükséged. Azt jelenti, hogy ha nem vagy cukorbeteg, akkor a HbA1c-d várhatóan 5,7% alatti. A diabétesszel élőkre viszont másfajta A1c ajánlások vonatkoznak.

A jó A1c célértékre vonatkozó álláspontjukról Dr. Anne Peters-t (az USC Klinikai Diabétesz Program igazgatója, és az USC Klinikai Gyógyszerészeti Iskolájának professzora) és Gary Scheiner-t (az Integrált Diabétesz Szolgáltatások tulajdonosa és klinikai igazgatója és a Gondolkodj úgy, mint egy hasnyálmirigy (Think Like a Pancreas) c. könyv szerzője) így nyilatkozott:

Dr. Peters:

„Az A1c célérték bármi lehet, ami az adott személy állapotának leginkább megfelel. Sportolók esetén például a túl sok alacsony érték korlátozhatja a teljesítményt, terhesség esetén viszont 6% alattinak kell lennie, egy idősebb személy esetén pedig lehet magasabb. Általánosságban úgy gondolom, hogy egy 6-7 % közötti célérték ideális, és az adatok azt mutatják, hogy 7 % alá menni meglehetősen kevéssé befolyásolja a szövődmények kialakulását. Alapvetően szívesebben veszem, ha valakinek 6,9% a HbA1c-je, de kevesebb variabilitással, mintha 6,2 %, nagy variabilitással.”

Gary Schneier, MS, CDE:

„Az A1c célérték személyreszabott kell legyen az egyén lehetőségei, a kockázatok és a korábbi tapasztalatok alapján. Például általában sokkal szigorúbb értéket célzunk meg terhesség esetén, és engedékenyebbek vagyunk a gyerekek és idősek esetében. Aki nagyon bizonytalan a hipoglikémia felismerésében, és emiatt sok hipoglikémiája volt a múltban, magasabb A1c értéket érdemes megcélozzon, mint az, aki felismeri, és hatékonyan tudja kezelni a hipoglikémiáit. És természetesen annak, akinek már jó ideje kétszámjegyű az A1c-je, nem célszerű a 6%-os A1c-t megcélozni…ilyen esetben jobb egy visszafogottabb, reális, elérhető célt kitűzni.”

Na de melyik a jobb mérőszám a HgbA1c vagy a TIR? Mi azt gondoljuk a kettőt együtt kell értelmezni!

Fordította: Sántha-Kis Nóra, Forrás: Diabetesstrong.com


Lehet túl alacsony a HbA1c-d?

Erre a kérdésre a válasz szinte teljes mértékben attól függ,...

HbA1c vagy Time-in-Range?

A hemoglobin A1c-t sokáig a diabétesz menedzsment legjobb mérőszámának tartották,...