Lehet túl alacsony a HbA1c-d?

1441 Megtekintés

Erre a kérdésre a válasz szinte teljes mértékben attól függ, milyen gyakran tapasztalsz hipoglikémiát (alacsony vércukrot). Hogyha szinte sosem tapasztalsz hipoglikémiát, az HbA1c-d technikailag nem lehet túl alacsony.

Mesterségesen alacsonyan tartott HbA1c

Néhányan 5% alatti HbA1c-t érnek el nagyon szigorú diabétesz menedzsment és diéta segítségével, és szinte egyáltalán nincsenek vércukor ingadozásaik. 

Viszont amennyiben gyakran tapasztalsz hipoglikémiát, az egy „mesterséges” alacsony HbA1c értéket idézhet elő, mivel a hipoglikémiás epizódjaid csökkentik a vércukor átlagértéked. Ebben az esetben a TIR-re való fókuszálás sokkal fontosabb, mint a HbA1c további csökkentése. Valójában nagy valószínűséggel több előnyöd származik egy kevesebb vércukor ingadozással járó, de kicsivel magasabb HbA1c értékből.

Fontos azt is megjegyezni, hogy a HbA1c-nek az ajánlott 6-7%-nál lejjebb való csökkentése semmilyen bizonyított egészségügyi előnnyel nem jár. Ennélfogva a nagyon alacsony A1c önmagában nem kellene, hogy cél legyen. 

Hogyan tudod csökkenteni az A1c-d, miközben fenntartod vagy fejleszted a TIR-t?

Íme a 4 legfontosabb dolog, amit tehetsz ennek érdekében, de mielőtt bármit változtatsz a diabéteszed kezelésében, mindig ajánlott konzultálni az orvosoddal!

1. Azonosítsd a főbb problémákat

Akár saját magad menedzseled a diabéteszed, akár az orvosoddal szoros együttműködésben, az első lépés mindig az, hogy meghatározd azokat a problémákat, illetve okokat, amik miatt az A1c-d magasabb, mint szeretnéd. Az egyetlen hatékony módja ennek, ha nagyon szorosan ellenőrzöd a vércukrodat.

Azonosítsd a problémát!
Naplózz. Azonosítsd a főbb problémákat.

Amennyiben szenzort használsz, megnézheted a 7 napos, 30 napos vagy 90 napos adataidat, hátha felfedezel benne valamiféle tendenciát. Például észreveheted, hogy felmegy a cukrod minden éjjel 1 és 5 óra között, vagy minden reggel, vagy pedig minden nap étkezések után. Vagy esetleg mindig leesik edzést követően. Mindannyiunknak mások a vércukor mintázatai.

Az is lehetséges, hogy egyszerűen mindig kicsit magasan tartod a vércukrod, és előnyödre válna az inzulin adagjának módosítása. Az ilyen mintázatok felismerése lehetővé teszi, hogy kiszúrjuk azokat a területeket, amiken tudunk fejleszteni. Így meg tudod tervezni, hogyan csökkentsd az alacsony és magas értékeidet.

Hogyha hagyományos vércukormérőt használsz, kicsit trükkösebb a helyzet, mivel senki sem mér minden 5 percben vércukrot. Azt javasoljuk, egy időre emeld meg a méréseid gyakoriságát, és esetleg mérj éjszaka is, amikor felébredsz. A legtöbb vércukormérő lehetővé teszi, hogy feltöltsd az adatokat a számítógépedre, vagy feltöltheted az adatokat egy applikáció alapú felületre, mint a One Drop vagy a mySugar. Ez segítségedre lehet abban, hogy átláthatóbban lásd az adatokat, és trendeket tudj keresni. 

2. Tervezd meg a diabétesz menedzsmented

Most, hogy már tisztában vagy a főbb nehézségeiddel, elkezdhetsz változásokat eszközölni a diabéteszed kezelésében. Lehet, hogy az orvosod másfajta gyógyszeres kezelést javasol. Például néhányan (függetlenül a diebétesz típusától) Metmorfint szednek a hajnali jelenség kezelésére (reggeli vércukor emelkedés, ami étkezéstől független). Másoknak szükséges lehet az inzulin dózis módosítása, stb.

Hogyha inzulint használsz, és folyamatosan magasak a reggeli vércukor értékeid, a vércukor stabilizálása és az A1c csökkentése akár egyszerűen az éjszakai bázis inzulin beállításával lehetséges lehet. Hogyha minden étkezés után felmegy a vércukrod, esetleg a CH-inzulin arányod nincs jól beállítva, aminek a módosítása elegendő lehet az alacsonyabb A1c eléréséhez. Amíg nem gyűjtesz adatokat, és azokat nem elemzed ki, nem lehetsz tisztában ezekkel a dolgokkal.

Itt szeretnénk megjegyezni egy nagyon fontos dolgot: a gyógyszer adag emelésének szükségessége nem egyenlő a kudarccal! Gyakran ez a legjobb (és néha az egyetlen) módja, hogy kontrolláld a vércukrod, és csökkentsd a HbA1c-d.

3. Érteni az étkezést és beállítani a diétádat

Hogy milyen ételt és italt választasz, az nem csak az alakodra, a hangulatodra és jóllétedre lehet nagy hatással, hanem a vércukor szintedre is. Minden makrotápanyag (szénhidrátok, fehérjék és zsírok) bizonyos fokig hatással lehet a vércukrodra, ezért annak a pontosabb megértése, hogy ezek milyen hatással vannak  konkrétan a te vércukrodra, lehetővé teszik számodra, hogy proaktív legyél és megelőzd a vércukor-ingadozásokat.

Általánosságban elmondható, hogy minél kevesebb szénhidrátot fogyasztasz, annál kevesebb inzulinra van szükséged, ami a diabétesz menedzsmentet megkönnyíti. Viszont ez nem ennyire egyszerű, és hogy jobban megértsd a makrotápanyagok szerepét érdemes elolvasnod a lendületért felelős szénhidrátok, a nélkülözhetetlen zsírok és az építő fehérjék írásunkat.

4. Növelni az aktivitást (menj el edzeni)

Bár az edzés alapvető ahhoz, hogy megőrizzük egészségünk, és fejlesszük az inzulinérzékenységünk, mégis kétélű fegyver lehet abban az esetben, hogyha a vércukrunkat teljesen összezavarja. Ez nemcsak borzasztó idegesítő, ijesztő és frusztráló, de a HbA1c-re és a TIR-re is negatívan hathat.

Növeld a mozgások számát.

A kulcs annak a megértése, hogyan hatnak a különböző edzéstípusok a vércukorra, és amennyiben inzulint használsz, a saját inzulin és étkezés „képleted” megtanulása a testmozgás során.

Míg a kardióedzés csökkenti a vércukrod mozgás közben, és nagy eséllyel még 36 órával edzést követően is, az erősítő edzés sokkal jobban megnövelheti az inzulinérzékenységed, mivel az izmok kis „glükóz tartályként” működnek, ezáltal több glükózt fogsz az izmaidban raktározni, ahelyett, hogy az közvetlenül a vérkeringésedbe kerülne. Minél izmosabb vagy, annál jobb lesz az inzulinérzékenységed.

Nem árt tisztában lenni azzal, hogy a legtöbben vércukor emelkedést tapasztalnak az erősítő edzések közben (a kutatások elsősorban 1-es típusú cukorbetegeket vizsgáltak), nem pedig vércukor csökkenést. Ennek az az oka, hogy a testmozgásból származó fokozott inzulinérzékenységet felülmúlja a test fokozott glükóztermelése. Vagyis a tested gyorsabban állítja elő a glükózt, mint ahogy azt fel tudja használni.

Miért nem jó túl gyorsan csökkenteni a HbA1c-t?

Jó, hogyha az A1c csökkentését egy kis körültekintéssel közelíted meg. Ahogyan a villámdiéták sem egészségesek, a túl gyors HbA1c csökkentésnek is komoly egészségügyi kockázatai lehetnek. Dr. Peters-t kérdeztem a magyarázatról:

„Hogyha túl gyorsan csökkented a HbA1c-d, sok rossz dolog történhet. Először is, súlygyarapodás és a teljes testre kiterjedő felpuffadás/duzzanat. Másodszor, bevérzést okozhat a retinán, ami vaksághoz is vezethet, harmadszor pedig fájdalmas neuropátiát okozhat, ami nem is múlik el. Kicsit más a helyzet a frissen diagnosztizált betegek esetében, de általánosságban véve senkinek sem szabadna egy 10%-os HbA1c-ről 6%-ra lemenni túl gyorsan. Fokozatos lépésekkel érdemes haladni. Egy alacsony értéket túl gyorsan akarni csak kárt okozhat. A diabétesz egy hosszútávú betegség, ezért egy új szokás kialakítása lassú lépések által, ami aztán kitart egy életen át, a megfelelő taktika. Bármi, ami túl hirtelen, csak rossz reakciót válthat ki a szervezetünkben.”

Fordította: Sántha-Kis Nóra, Forrás: Diabetesstrong.com


HbA1c vagy Time-in-Range?

A hemoglobin A1c-t sokáig a diabétesz menedzsment legjobb mérőszámának tartották,...

Útmutató a HbA1c csökkentéséhez

Azt mindannyian tudjuk, hogy az alacsony HbA1c fontos tényező a...