Mikor kötelező az osztályozó vizsga?

11229 Megtekintés

Gyakran merül fel a kérdés, hogy mikor kell és mikor lehet a tartós beteg tanuló számára kötelező az osztályozó vizsga, ha nem vesz részt az iskolai oktatáson.

Milyen szabályok vonatkoznak a tartós beteg gyerekekre?

Nézzük meg milyen eljárásrend alkalmazandó a 2020/2021. tanévben a köznevelési intézményekben a járványügyi készenlét idején. Hiszen a köznevelésben tanuló gyermekek és a munkájukat végző pedagógusok esetében különösen fontos a koronavírus elleni védekezés minél hatékonyabb megszervezése. Az oktatási hivatal honlapján megjelent protokoll 8. pontja ismerteti a tanulói hiányzások kérdéskörét.

  1. TANULÓI HIÁNYZÁSOK KEZELÉSE
    8.1 Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, légzőszervi megbetegedések,
    rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) vagy például immunszupprimált állapota miatt, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak kell tekinteni. Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá, ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára.
    8.2 Ezen időszakban a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet az oktatásban.
    8.3 A gyermek, a tanuló távolmaradásával kapcsolatos valamennyi szabály a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletben foglaltak szerint érvényes, azok betartása szerint szükséges eljárni.

Ez alapján az 1-es típusú diabéteszes gyerekek kérhetik távolmaradásukat a nappali tagozatos oktatás alól. Ennek feltétele, hogy tartós betegségükről szóló igazolást bemutatják az intézménynek és egyeztetik a pedagógusokkal a kapcsolattartási és számonkérési módokat. Erre sok iskolában pl. a Kréta rendszeren vagy classroom-os felületen keresztül van mód.

Vajon az otthon tanuló gyerekeknek könnyebb az élete?

Mikor lehet valakit osztályozó vizsga letételére kötelezni?

Sokan sajnos nem ismerik vagy legalábbis nem alkalmazzák pontosan az osztályozó vizsga jogszerű kiírására vonatkozó szabályokat. Erről ír részletesen a blogján Petróczi Gábor, a kazincbarcikai Szalézi Szent Ferenc Gimnázium igazgatója. Nézzük meg pontosan, hogyan szólnak az erre vonatkozó rendelkezések, és járjuk körül a leggyakoribb tipikus problémákat!

A 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet hatályos rendelkezései az alábbiak:
51. § (7) Ha a tanulónak – az ideiglenes vendégtanulói jogviszony időtartamának kivételével – egy tanítási évben az igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen
a) az Nkt. 5. § (1) bekezdés b)-c) pontjában meghatározott pedagógiai szakaszban a kétszázötven tanítási órát,
b) az Nkt. 5. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott iskolai nevelés-oktatás szakképesítés megszerzésére felkészítő szakaszában az elméleti tanítási órák húsz százalékát,
e) alapfokú művészeti iskolában a tanítási órák egyharmadát,
f) egy adott tantárgyból a tanítási órák harminc százalékát meghaladja, és emiatt a tanuló teljesítménye tanítási év közben nem volt érdemjeggyel értékelhető, a tanítási év végén nem minősíthető, kivéve, ha a nevelőtestület engedélyezi, hogy osztályozóvizsgát tegyen.
(8) A nevelőtestület a (7) bekezdésben foglaltak alapján az osztályozóvizsga letételét akkor tagadhatja meg, ha a tanuló igazolatlan mulasztásainak száma meghaladja a húsz tanórai foglalkozást, és az iskola eleget tett a (3) bekezdésben meghatározott értesítési kötelezettségének. Ha a tanuló teljesítménye a tanítási év végén nem minősíthető, tanulmányait évfolyamismétléssel folytathatja. Ha a tanuló mulasztásainak száma már az első félév végére meghaladja a meghatározott mértéket, és emiatt teljesítménye érdemjeggyel nem volt minősíthető, félévkor osztályozóvizsgát kell tennie.

Ennek a szabálynak az alkalmazását sokan elvétik!

Csak a 250 órára vagy a tanítási órák 30%-ára vonatkozó feltételt olvassák el, valamint a (7) bekezdés utolsó félmondatát: „… a tanítási év végén nem minősíthető, kivéve, ha a nevelőtestület engedélyezi, hogy osztályozóvizsgát tegyen.”

A tanuló osztályozó vizsga letételére kötelezésének azonban van itt egy másik, egyáltalán nem kevésbé fontos kitétele: „… és emiatt a tanuló teljesítménye a tanítási év közben nem volt érdemjeggyel értékelhető,…” 

A két említett feltételnek tehát együttesen kell teljesülnie ahhoz, hogy a tanulót ne a tanítási év közben szerzett osztályzatok alapján értékelje az iskola, hanem osztályozó vizsgát írjon elő számára.

Ha tehát

  • egy tanuló hiányzása egy bizonyos tantárgyból a tanév folyamán meghaladta a tanítási órák 30%-át
  • DE ennek ellenére a tanulónak van elegendő osztályzata,

akkor szabálytalan az az eljárás, hogy az adott tantárgyból a tanuló minősítését osztályozó vizsgán állapítsa meg az iskola.

Ha a sokat hiányzó tanuló akár minden tantárgyból meghaladta a tantárgy óraszámának 30%-át, de ennek ellenére minden tantárgyból van elegendő osztályzata, akkor a minősítését minden tantárgyból a tanítási évben szerzett osztályzatai alapján kell megállapítani, és teljesen jogszerűtlen eljárás őt osztályozó vizsgára küldeni.

Összefoglalva még egyszer a Tudásbázis Kréta programjából, tehát:

A 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 51.§ (7)-(8) alapján, ha a mulasztások mértéke egy tanítási évben (igazolt és igazolatlan együtt)

  • az alapfokú nevelés-oktatás és a középfokú nevelés-oktatás szakaszában meghaladja a 250 órát,
  • vagy az iskolai nevelés-oktatás szakképesítés megszerzésére felkészítő szakaszában az elméleti tanítási órák 20%-át,
  • vagy az alapfokú művészeti iskolában a tanítási órák egyharmadát,
  • vagy egy adott tantárgy esetén a tanítási órák 30%-át, akkor:
  • Amennyiben a tanulónak van elég érdemjegye, a szaktanár lezárhatja. 
  • Ha nincs, a nevelőtestület dönti el, hogy tehet-e osztályozó vizsgát és ennek alapján kerül megállapításra az év végi értékelése.
  • Ha nem tehet osztályozó vizsgát  (ilyen döntés feltétele, hogy a tanuló igazolatlan mulasztásainak száma meghaladja a 20 tanórai foglalkozást és az iskola eleget tett a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 51.§ (3) bekezdésben meghatározott értesítési kötelezettségének), akkor tanulmányait évfolyamismétléssel folytathatja. 

Hány jegy szükséges az elegendő osztályozáshoz?

A köznevelési intézményeket a köznevelési törvény 54. § (1) bekezdése kötelezi a tanulók rendszeres osztályozására. Az iskolák a pedagógiai programjában határozzák meg azt, hogy félévenként az egyes tantárgyakból hány osztályzatot kell adni a tanulónak. 

A kazincbarcikai iskolában bevett gyakorlat például a következő: „Iskolánkban minden tanulónak minden tanult tantárgyából félévenként legalább a tantárgy heti óraszáma + 1 osztályzattal, de minimum három osztályzattal kell rendelkeznie.” Ha tehát az iskola és a szülő vagy a tanuló között vita alakul ki arról, hogy a tanuló számára adott osztályzatok száma elegendő-e a tanuló félévi vagy év végi minősítéséhez, akkor a pedagógiai programban feltehetőleg szereplő szabályozás alapján kell eldönteni a kérdést.

Forrás: Tudásbázis, Oktatás.hu, Petróczi Gábor


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...