Alkohol és cukorbetegség

4216 Megtekintés

Alkoholt csak mértékkel! Na de mennyi az annyi?

Az ünnepi időszakban gyakrabban fordul elő, ha alkohol tartalmú ital is kerül az asztalra az ünnepi ebéd vagy vacsora alkalmával. De milyet és melyiket válaszuk?

Különböző alkoholok szénhidrát- és kalóriatartalma

Egy „jó cukorbetegnek” a diétáját rendületlenül kell tartania, de eljönnek azok a napok is, amikor a gyeplőt lazábbra lehet venni – ha csak egy rövid időre – és élvezni a karácsonyi, szilveszteri hangulatot a családdal, barátokkal. 

A diéta lényege az egyensúly. Szükség van egy szigorú diétát követni az életünk végéig, de ha néha nem engedünk belőle, szorongással fognak telni a mindennapjaink és ez hosszú távon nem fenntartható. Tehát ha változtatunk az étrendünkön és mellette még testmozgásra is hangsúlyt fektetünk, akkor néha belefér 1-1 lazább nap, amikor alkohol is fogyasztható.

A cukorbetegek – de azok is, akik valamilyen más okból kerülik a cukrot és szénhidrátot – sokat tanakodnak arról, hogy hogy melyik a legjobb ünnepi alkoholos ital az asztalra, ha nem akarnak sok kalóriát/szénhidrátot vele elfogyasztani. Ebben a leírásban felsoroljuk azokat az italokat, amiket a cukorbetegek is fogyaszthatnak (mértékkel) és szót ejtünk a legnépszerűbb italokról is.

Egy pohár pezsgő 80 kalóriát és 1,6 g szénhidrátot tartalmaz.

Ünnepi alkoholos italaink

Tojáslikőr

A tojáslikőrrel inkább családi körben találkozunk, mint a bárokban. Tartalma: tojás, tej, tejszín, vodka, vaníliarúd, cukor. Egy átlagos tojáslikőr 12 g fehérjét, nagyjából azonos mennyiségű zsírt és körülbelül 20 g szénhidrátok tartalmaz, így ezt az italt kevésbé ajánlott fogyasztani, annak ellenére, hogy alkohol tartalma nem magas. 

Forraltbor

Ha Európában laksz, kizárt, hogy november-december hónapokban ne találkoznál forralt borral. Ez egy (alapvetően) vörösbor alapú, hozzáadott fűszereket tartalmazó forró ital. A kalória és a szénhidrát tartalma attól függ, hogy mennyi extra (narancs, fűszerek, rum, cukor) kerül a vörösboralapba, de nyugodtan feltételezhetjük, hogy a kalóriák és a szénhidrátok közelebb állnak ahhoz, amit egy desszerttől várnánk, mint egy tipikus italtól. Ha cukor helyett édesítő kerül az alapba, egy pohár forralt bor CH tartalma elenyésző. 

Létezik olyan fajtája is, ami hasonló fűszerezésű, de rum alapú ital, ez a grog. Maga a rum a nádcukorgyártáskor fennmaradt melaszból, vagy közvetlenül a cukornád levéből erjesztett és lepárolt égetett szesz, így ez tiltólistás ital.

Vörös- és fehérbor

Egy pohár (másfél deci) vörösbor 125 kalóriát és 4 g szénhidrátot tartalmaz, míg a fehérbor 128 kalóriát és 4 g szénhidrátot ér. Nem is rossz! Még az orvosok is azt mondják, hogy egy pohár bor megengedett, de egy egész üveg már semmiképpen, az már garantálja a másnapi kellemetlen fejfájást is.

Pezsgő

Jó hír: egy pohár pezsgő 80 kalóriát és 1,6 g szénhidrátot tartalmaz, így ez az egyik legjobb lehetőség egy könnyű ital elfogyasztására.

Sörök

Számoljunk 3 decivel, ez a kisebb doboz/üveg, vagy egy pohárnyi mennyiség. A sör fajtájától is függ, de körülbelül 150 kalóriát és 13 g szénhidrátot tartalmaz, könnyű láger esetén 100 kalóriát és 6 g szénhidrátot számolhatunk. Ahogy a mondás tartja: „egy sör nem sör, két sör egy sör…” egy sör elfogyasztása nem borítja meg a teljes kalória-és szénhidrát számításunkat, de túlzott fogyasztása hosszú távon károsítja a májat és az idegrendszert is.

Koktélok és egyéb kevert italok

Utoljára hagytuk azt a kategóriát, amiről talán a legtöbbet lehetne beszélni. Mivel egy koktél fő összetevői az alkohol + szirup + valamilyen gyümölcslé, így azokat a cukorbetegeknek egyáltalán nem ajánlják. Egy erős koktél (ami mondjuk több különböző alkoholból készül) nemcsak az alkoholtartalma miatt üt, hanem kalóriaszámban is. Egy pohár csinos, színes, illatos ilyen ital értéke legalább 300-500 kalória és legalább 20-30g szénhidrát. Annyira nem éri meg, ugye? De ha már koktélokról beszélünk, lássuk, melyik fajta keverék italok, amiket azért óvatosan elfogyaszthatunk:

  • Cosmopolitan-koktél (230 kalória és 13 g szénhidrát)
  • Martini (135 kalória és 0,3 g szénhidrát)
  • Vodkaszóda citrommal (96 kalória, 0g szénhidrát)
  • Mojito szirup nélkül (100 kalória, 10g szénhidrát)
  • Gin-tonik zero tonikkal (120 kalória, 8g szénhidrát)

Az alkohol hatása

Nem elég a szénhidrát- és energiatartalom ismerete, nagyon fontos, hogy ismerjük az alkohol szervezetünre gyakorolt hatását is!

  1. Alkohol hatására hipoglikémia alakulhat ki, akár órákkal később is. Ennek oka, hogy ilyenkor a májban nem képződik cukor. Ez azért is fontos, mert egy esetleges eszméletvesztés esetén nem biztos, hogy hat a Glukagon injekció, ilyen esetben a cukros infúzió segít.
  2. Hányás esetén nagyobb eséllyel alakul ki diabéteszes ketoacidózis (DKA), ha az alkohol fogyasztása mellett nem figyelünk eléggé a hidratálásra (igyunk vizet is!).

Na de akkor milyen alkoholt ihatunk?

Ha a kalóriák és a szénhidrátok számát figyelembe véve döntünk arról, milyen italt fogyasszunk, akkor a nyertesünk a pezsgő. Második legjobb választás egy könnyű láger sör vagy egy pohár bor.

De a legfontosabb az, hogy csak úgy szórakozzunk, hogy biztonságban legyünk és felelősségteljesen, mértékkel igyunk. Ilyenkor ellenőrizd gyakran vércukorszinted. Ne legyél rest elmondani a körülötted lévőknek, hogy mi a teendő alacsony vércukorérték, esetleges hipoglikémia esetén!

Írta: Termul Helga, Forrás: Diabetesstrong.com


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...