Inzulinkezelés eszközei „kőbaltától napjainkig”

299 Megtekintés

Papp Sándor mesél az Inzulinkezelés eszközei „kőbaltától napjainkig” című vándorkiállítás és gyűjtemény indulásáról.

Kezdetek

2013. nyarán részt vettünk a HEMEDISZ által szervezett nyári táborban, melyet Keller Józsefné Lucy szervezett és vezetett. Tudtam, hogy gyűjti a cukorbetegség kezelésére szolgáló eszközöket és mivel találtatunk itthon egy-két régebbi eszközt, ezeket elvittünk, hogy gyarapítsuk a gyűjteményt.

Szeptemberben az Egy csepp figyelem alapítvány felhívást tett közzé a Diabétesz Világnapi rendezvényükről. Ez szöget ütött a fejembe, hogy valamilyen formában bemutathatnánk a gyűjteményt, hiszen itt nagyon sok diabos szokott összejönni és milyen jó volna bemutatni a múlt eszközeit. Lucyval megbeszéltem, hogy én itt Budapesten kölcsön kérek néhány eszközt betegektől, forgalmazóktól – többek között Dallos Mártától, Tatár Szilviától – amivel kiegészíthetnénk a kollekciót. Sikerült több eszközt kölcsön kérnem, sőt még elég sok tárgyat végleg nekem is ajándékoztak. Ezek után felvettem a kapcsolatot a világnapi rendezvény szervezőivel, hogy mit szólnának egy ilyen kis kiállításhoz. Első lépésben tetszett nekik az ötlet, de az utolsó héten elutasították, hogy nem fér bele a rendezvény profiljába. Mi akkor már 90 %-os készültségi állapotban voltunk, és nagyon kellemetlenül ért minket az elutasítás. Végül is Füzesi Brigitta – hogy ne menjen kárba a munkánk – felajánlotta, hogy a Cukorbetegek Budapesti Egyesülete 25 éves jubileumi rendezvényén tudna helyet biztosítani a gyűjtemény bemutatására.

A rendezvényre 2013 nov. 10. került sor. A kiállítás nagy sikert aratott, dr. Fövényi József diabetológus elismerően gratulált a kiállításhoz és felajánlotta, hogy több eszközt adományoz a gyűjteményhez.

A rendezvény után a Juvenilis-Diab-Help Alapítvány elnöke, Keglevich Pál megkeresett, hogy megtisztelnénk-e a kiállítssal a 25 éves jubileumi rendezvényüket is, melyet a Marczibányi Téri Művelődési Központban tartanak. Ezt a kiállítást már csak én állítottam össze, mivel Lucynak nehézségeket okozott az Egerből Budapestre való utazás. Ezzel elindult a gyűjtemény egyedüli fejlesztése. Megkerestem a diabétesszel foglakozó cégeket, egyesületeket, magánszemélyeket, kérve, hogy támogassanak egy diabéteszes vándorkiállítást, melyet múzeummá szeretnék fejleszteni. 

Folytatás

A két sikeres kiállítás láttán készséggel segítették munkámat: Phama Marketing (Dallos Márta), 77 Elektronika, Cukorbetegek Budapesti Egyesülete (CBE), Magyar Diabétesz Társaság (MDT), Di Care (Méry), DiabFórum, Fülöp Mónika és István.  A 6 db tárló az Ő segítségükkel valósulhatott meg, és emellett nagyon sok eszközt adományoztak is a gyűjtemény részére.

Ezt a kiállítást 5 évig jó néhány Diabétesz Világnapi rendezvényre elvittem, volt olyan év, hogy több helyszínre is. Balatonfüred, Eger, Nyíregyháza, Berettyóújfalu, Szigetszentmiklós, Veszprém, Váckisújfalu, és Budapesten sok-sok helyszínre. A Sportos Cukorbetegek Egyesületének világnapi rendezvényén is több alkalommal volt látható.

Hogyan tovább?

Jelenleg a 77 Elektronika ügyfélszolgálatán állandó kiállításként tekinthető meg a gyűjtemény.

Írta: Papp Sándor


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...