Hogyan vihető be az inzulin?

1088 Megtekintés

Sok, inzulint használó cukorbeteg saját magának adja be az inzulint egy fecskendő segítségével. A fecskendő külső részén vonalak találhatók, amelyek jelzik a gyógyszer mennyiségét a tűben. Az orvosod segítségével különböző méretű fecskendők közül választhatsz.

Fecskendő

Hogyan válaszd ki a megfelelő tűt az inzulin injekció beadásához?

  1. Ha a legnagyobb adagod közel van a fecskendő maximális kapacitásához, akkor érdemes eggyel nagyobb méretet vásárolni arra az esetre, ha növelni kellene az adagodat.
  2. Ha felekben méred az adagodat, akkor figyelj arra, hogy olyan fecskendőt válassz, amelynek megfelelő a beosztása.
  3. Utazások alkalmával, amikor ismeretlen helyen vásárolsz, győződj meg arról, hogy a fecskendő mérete megfelelő az inzulinod erősségéhez.

Ahogyan vannak különböző méretű fecskendők az inzulin beadásához, úgy vannak különböző méretű tűk is. A rövidebb tűk kevésbé okoznak szúrós érzést. Árnyoldaluk viszont, hogy minél kisebb mértékben hatol a bőrbe az injekció, annál hosszabb ideig tart, amíg az inzulin elkezd hatni. Az orvosod segíteni fog abban, hogy megtaláld melyik a számodra legmegfelelőbb.

Tűk beadási szöge. Kép forrása: Verifine

Hogyan vihető be az inzulin tű nélkül?

  • Az inzulintoll egy nagyméretű írótollhoz hasonlít, és segít elkerülni a túl alacsony vagy túl magas adagok alkalmazását. Nem szükséges a hűtőben tárolni őket, előre vannak töltve, és a tűnél tovább tartanak.
  • Az inzulinpumpa egy vékony csőhöz van csatlakoztatva, amelyet a bőr alá kell behelyezni. A pumpát számítógépes rendszer irányítja vagy motorizált, és néhány modell glükózmonitorozóként is működik. Az inzulint minden főétkezés előtt adagolja, valamint napközben kisebb mennyiségeket is a szervezetbe juttat.
  • A jet injektor jó választás lehet, ha utálod a tűket. A jet injektor több adag inzulint tartalmaz. Odatartod a bőrödhöz, megnyomsz egy gombot, és az inzulint már be is adta.
  • Az inhalációs inzulin előre kimért adagokban kapható; 2014-ben engedélyezték. Rövid hatástartamú, és általában nem fedezi az egészségbiztosítás, ami a cukorbetegek számára sokkal nagyobb költséget jelent, mint az egyéb inzulinfajták.

Ha nem rendelkezel olyan inzulinpumpával, amely glükózmonitorozóként is működik, az inzulin adagolása a vércukorszinted önellenőrzésén alapul. A vércukorszintet ujjbegyszúróval, vagy egy folyamatosan ellenőrző eszköz viselésével lehet megmérni.

Hogyan kell tárolni az inzulint?

  • Az épp használatban lévő inzulint (pár napi vagy heti adagot) tárold szobahőmérsékleten, hogy enyhítsd az injekció okozta kellemetlenséget.
  • Az inzulint általában körülbelül egy hónapig lehet szobahőmérsékleten tárolni. Használat után az inzulintollat (pent) szobahőmérsékleten kell tárolni. A penek lejárata az inzulintípustól függően változhat. Az eldobható tollak esetén az egész eszközt ki kell dobni a kiürülés után, vagy a lejárati dátumot követően.
  • A tartalék inzulint (2–3 havi vagy annál hosszabb időre elegendő adagot) hűtőben kell tárolni.
  • Ne tedd ki az inzulint nagyfokú hidegnek vagy melegnek. (Nem szabad a fagyasztóban vagy közvetlen napsugárzásnak kitéve tárolni.)

Az inzulinon kívül mik az alternatív lehetőségek a cukorbetegek számára?

  • Metformin – egy tabletta, amely leállítja a máj cukortermelését
  • Glitazon – tabletták, amelyek eltávolítják a cukrot a véráramból.
  • Szulfonil-karbamidok és glinidek – tabletták, amelyek növelik a hasnyálmirigy inzulinelválasztását
  • Keményítő blokkolók – tabletták, amelyek lassítják a keményítő felszívódását
  • Inkretin alapú terápiák és amilin analógok – tabletták és injekciók, amelyek csökkentik a cukortermelést a májban, és lassítják a táplálék felszívódását. Az előbbi típusai tartalmaznak DPP4-inhibitorokat (például Januvia) és GLP1-analógokat (például Victoza).
  • SGLT2 inhibitorok – tabletták, amelyeket étkezés előtt kell bevenni, és amelyek megakadályozzák a glükóz visszaszívását

Milyen lesz az inzulin a jövőben?

A gyógyszergyártó cégek azon dolgoznak, hogy nagyon hosszú hatású inzulinokat fejlesszenek ki, amelyek hatása akár egy hétig is eltarthat. Fejlesztés alatt áll egy ultragyors hatású inzulin is, amely kevesebb, mint 15 perc alatt fogja kifejteni a hatását.

A kutatók egy másik csoportja a glükózra reagáló inzulint (GRI) vizsgálja, amely a szervezet szükségleteire reagálna valós időben. Dr. Hirsch szerint „Nanonszenzorok csatlakoznának az inzulinhoz, így amikor szükség van az inzulinra, akkor az felszabadul, de amikor nincs rá szükség, akkor az adagolás leáll.”

Fordította: Olgyay-Fekete Judit, Forrás: Endocrineweb


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...