Minden, amit az inzulinról tudni kell

2917 Megtekintés

Mire jó az inzulin? Először is segít a szervezetednek a táplálékot energiává alakítani. Ha diabéteszes vagy, és a hasnyálmirigyed nem termel inzulint, vagy az inzulinfunkció leállt, akkor sokféle probléma merülhet fel. Célunk, hogy a tűktől kezdve a peneken, pumpákon át, az inzulintípusokig mindenfajta fontos kérdésedre világos választ adjunk.

Mi az inzulin?

Az inzulin a hasnyálmirigy által termelt hormon, amely folyamatosan szabályozza a glükóz mennyiségét a véráramban. Segít a glükóz májban, zsírban és izmokban való tárolásában is. És végül szabályozza a szervezet szénhidrát-, zsír-, és fehérje-anyagcseréjét. Fontosnak tűnik? Az is.

„A megfelelő inzulinműködés nélkül a szervezet nem tud glükózt tárolni az izmokban vagy a májban, és nem tud zsírt termelni sem. Ehelyett a zsír lebomlik, és többek között ketosavat kezd el termelni” – mondja Dr. Irl Hirsh endokrinológus.  Ha ezeknek a savaknak a szintje túlságosan megnövekszik, akkor a megbomlott egyensúly miatt diabéteszes ketoacidózis állhat elő, amely akár halálos kimenetelű is lehet.

Étkezések alkalmával megemelkedik a vércukorszint, ami az egészséges embereknél beindítja a hasnyálmirigy inzulintermelését azért, hogy a szervezet a cukrot energiává tudja alakítani. A hasnyálmirigy ezen képessége nélkül az 1-es típusú diabéteszben vagy előrehaladott 2-es típusú diabéteszben szenvedőknél a vércukorszint veszélyesen magasra emelkedhet.

Amit az inzulinról tudni kell.

Miért lehet szüksége valakinek inzulinra?

Ha a szervezeted nem termel elég inzulint, vagy egyáltalán nem termel inzulint, akkor megállapítják nálad az 1-es típusú diabéteszt. Régebben gyermekkori cukorbetegségnek nevezték, ám az újabb vizsgálatok azt mutatják, hogy az 1-es típusú cukorbetegek mintegy felénél felnőttkorban diagnosztizálják a betegséget. Ha viszont a szervezeted nem tudja az inzulint megfelelően felhasználni, akkor 2-es típusú diabéteszed van.

Míg az 1-es típusú diabétesszel élő embereknek az életben maradáshoz inzulinra van szüksége, addig sok 2-es típusú diabéteszes el tudja kerülni az inzulin használatát testmozgással, testsúlycsökkentéssel, egészségesebb életmóddal vagy egyéb gyógyszeres segítséggel.

Az 1-es típusú diabétesz esetén a hasnyálmirigy nem termel inzulint.

Mik a különböző inzulinfajták?

Az Amerikai Diabétesz Társaság (ADA) aszerint kategorizálja az inzulinokat, hogy milyen gyors a hatásuk. De mindenkinek másképp működik a szervezete. Cukorbetegeknél eltérő lehet, hogy mennyi idő alatt jut el az orvosság a véráramba. 

  • A hatáskezdet az az időtartam, amennyi idő alatt az inzulin eljut a véráramba, és elkezdi csökkenteni a vércukorszintet.
  • A csúcs az az időtartam, ameddig az inzulin maximális hatékonysággal csökkenti a vércukorszintet.
  • A hatástartam az az időtartam, ameddig az inzulin csökkenti a vércukorszintet.
  • A gyors hatású inzulin körülbelül 15 perccel a beinjekciózás után kezd el hatni a vércukorra. A csúcsot körülbelül egy órán belül éri el, majd még további pár órán keresztül fejti ki hatását.
  • A rövid hatású inzulin körülbelül 30 perccel a beinjekciózás után éri el a véráramot. A csúcsot körülbelül 2–3 óra múlva éri el, és 3–6 órán át fejti ki hatását.
  • A közepes hatású inzulin NPH-inzulint tartalmaz (neutral protamine hagedorn – semleges protamin Hagedorn), amely 10–12 órán át segít a glükóz szabályozásában. A protamin egy fehérjetípus, amely lassítja ennek az inzulinnak a működését.
  • A hosszú hatású inzulin a beinjekciózás után 1–2 órával éri el a véráramot, és akár 24 órán át is kifejtheti hatását. A hosszú hatású inzulin előnye, hogy nincs egy kifejezett csúcs, ezért a normál hasnyálmirigyi inzulinhoz hasonlóan működik.
  • Az előkevert/kombinált inzulin a közepes hatású inzulin és a gyors, vagy rövid hatású inzulin keverékét tartalmazza. Ez lehetővé teszi, hogy csak egy üvegből kelljen kinyerni az inzulint.
Dr. Blatniczky László – Inzulinok fajtái

Hogyan vihető be az inzulin?

Az inzulin egy nagyon érzékeny fehérje, a gyomorban lebomlik. Ezért közvetlenül a bőr alá kell bejuttatni injekciós tű, pen vagy inzulinpumpa segítségével.

2-es típusú cukorbetegek lehetőségei az inzulinon kívül

  • Metformin – egy tabletta, amely leállítja a máj cukortermelését
  • Glitazon – tabletták, amelyek eltávolítják a cukrot a véráramból.
  • Szulfonil-karbamidok és glinidek – tabletták, amelyek növelik a hasnyálmirigy inzulinelválasztását
  • Keményítő blokkolók – tabletták, amelyek lassítják a keményítő felszívódását
  • Inkretin alapú terápiák és amilin analógok – tabletták és injekciók, amelyek csökkentik a cukortermelést a májban, és lassítják a táplálék felszívódását. Az előbbi típusai tartalmaznak DPP4-inhibitorokat (például Januvia) és GLP1-analógokat (például Victoza).
  • SGLT2 inhibitorok – tabletták, amelyeket étkezés előtt kell bevenni, és amelyek megakadályozzák a glükóz visszaszívását

Fordította: Olgyay-Fekete Judit, Forrás: Endocrineweb