Még több új inzulinpumpa és CGM

1259 Megtekintés

Arról, hogy milyen technikai újdonságok várhatók 2021-ben, ebben a cikkünkben már olvashattatok. Na de most nézzük meg milyen új inzulinpumpák és CGM-ek érkeznek.

Sok új izgalmas termék várható a jövőben, melyek nagyrésze remélhetőleg idővel hozzánk is meg fog érkezni. A jelenlegi pumpáknál még nem lehet okostelefonról irányítani vagy bólust adagolni. Amerikában a távvezérelhetőség azonban elterjedtebb lesz, amint az FDA engedélyezi a Tandem és az Insulet új pumpáit.

Medtronic 780G

A Medtronic továbbfejlesztett hibrid zárt hurkú rendszer (Advanced Hybrid Closed Loop – AHCL) néven is ismert újgenerációs technológiája kibővíti az első két változat, a 670G és a 770G alapjait. Az utóbbi már tartalmaz beépített bluetooth-t a pumpa jövőbeni távolból történő frissítésére.

Ez az új technológia megtartja a 6-os sorozat modelljeinek alapvető formáját függőleges, „modern” megjelenésével, ellentétben a régebbi, vízszintes kialakítású modellekkel, amelyek az 1980-as évek személyhívóira hasonlítottak.

A 780G-nek sok új funkciója van:

  • a Medtronic Guardian 3 szenzorával kompatibilis, melyet 7 napon át lehet viselni
  • a korrekciós bólust ötpercenként automatikusan adagolja a vércukorszint normál értékek között tartása és a kihagyott étkezési inzulin esetén történő automatikus korrigálás érdekében
  • a célzott vércukorszintet 5,5 mmol/l , 6,1 mmol/l és 6,7 mmol/l értékek között lehet beállítani illetve egy további magasabb sportolásra alkalmas 8,3 mmol/l is beállítható
  • a kereskedelemben kapható egyéb zárt hurkú rendszerekkel ellentétben, lehetővé teszi különböző hatástartamú inzulinok alkalmazását
  • bluetooth segítségével lehet elvégezni a szükséges adatmegosztást és távoli monitorozást, valamint a távolból történő szoftverfrissítéseket is. Így használóiknak nem kell új eszközt vásárolniuk minden alkalommal, amikor új funkciók kerülnek a piacra. (Jelenleg kizárólag a Tandem t:slim X2 teszi lehetővé a távolból történő frissítést)
Medtronic MiniMed 780G

A Medtronic terve az, hogy megkérik az FDA vezetőit arra, hogy már a kezdetektől engedélyezzék az új rendszer használatát felnőttek és akár 2 éves kisgyermekek számára is.

A vállalat azt tervezte, hogy nem sokkal a 2020-as befektetői tájékoztatója után benyújtja a 780G-t elbírálásra. A benyújtás azonban csak 2021 februárjának végéig fog megtörténni. Az engedélyezési eljárás időtartamától függően a rendszer akár egy éven belül a piacra kerülhet. (az USA-ban, mert Európában már a piacon van. – a szerk.)

Dexcom G7 CGM

A Dexcom CGM legutóbbi modellje jelentős formai változást hoz: szenzor és távadó egyesítve.

Dexcom G6 és G7 szenzor egymás mellett
Dexcom G6 és G7 szenzor egymás mellett Forrás itt

Legutóbbi befektetői tájékoztatóján a Dexcom azt nyilatkozta, hogy 2021 elején tervezik benyújtani az FDA-nak a G7 engedélyezéséhez szükséges kérelmet. Az év végén limitált mennyiségben szeretnék elérhetővé tenni. Közzétették a G7 első képeit is, amelyek igazán lenyűgözőek!

A részletek a következők:

  • Eldobható: Az eddigi Dexcom CGM modellekkel ellentétben, a G7 teljes mértékben eldobható. Ez azt jelenti, hogy nem lesz többé egy külön távadó, amely háromhónapos akkumulátor élettartammal rendelkezik. Ehelyett a szenzor és a távadó integrálva lesz, vagyis amikor a szenzor élettartama lejár, akkor az egész egység eldobhatóvá válik.
  • Viselési idő: A jelenlegi G6-hoz hasonlóan, először tíznapos viselési idővel fogják elindítani, de a terv az, hogy a G7-et tovább, akár 14–15 napig is lehessen majd viselni. Nincs szükség ujjbegyszúrással végzett kalibrációra.
  • Vékonyabb: A Dexcom azt nyilatkozta, a G7 lesz a CGM szenzoraik legvékonyabb generációja, és 60 százalékkal kisebb is lesz az elődeinél.
  • Segíti a döntést: A Dexcom sokat beszélt arról, hogy be akarnak építeni szoftver funkciókat – például adagolássegítőt – és információkat, figyelmeztetéseket, amelyek segítik a felhasználókat abban, hogy a megfelelő döntést tudják meghozni meg a CGM értékeik alapján. Tekintve, hogy a Dexcom megvásárolta a TypeZero Technologies nevű céget 2018-ban, úgy tűnik a megfelelő úton vannak afelé, hogy okos algoritmust biztosítsanak az ilyen típusú felhasználói támogatáshoz. Ez segíti a vállalatot abban is, hogy bővítse a CGM használatát a 2-es típusú diabétesszel élők vagy diabétesz nélkül élők körében.

A legutóbbi befektetői tájékoztatón Kevin Sayer, a Dexcom vezérigazgatója elmondta, hogy a vállalat azt tervezi, hogy a G7-nek több verziója lesz a különböző felhasználói csoportok számára. Például a nem inzulinfüggő 2-es típusú diabéteszesek vagy az átlagos egészségügyi állapottal rendelkező felhasználók egy sokkal egyszerűbb kezelőfelületet igényelnek, mint az inzulinfüggő 1-es típusú diabéteszesek, akiknek van tapasztalatuk a CGM használatában, és szükségük van a figyelmeztető jelzésekre.

Abbott FreeStyle Libre 3

Az Abbott Diabetes FreeStyle Libre nevű készüléke Flash Glucose Monitoring (FGM) rendszerként is ismert, mert a glükóz értéke „felvillan” bármikor, amikor a kézi vevőt vagy az okostelefon applikációját a szenzor fölé helyezzük.

Amióta az eszköz 2017-ben piacra került az USA-ban, az Abbott folyamatosan adja ki az újabb és újabb frissítéseket és funkciókat. 2020-ban vált elérhetővé a Libre 2, amelynél beállítható az alacsony és magas vércukorszint esetén történő riasztás. A következő a Libre 3 lesz, amely maximalizálja a CGM funkciót azáltal, hogy nincs szükség a szenzor szkennelésére a valós idejű glükóz értékek leolvasásához.

A Libre 3 percenként valós idejű értékeket juttat el a vele kompatibilis iPhone vagy Android applikációra. Ez a folyamatos adattovábbítás lehetővé teszi, hogy a készülék figyelmeztessen a magas és alacsony vércukorszintek esetén. Az eszköz a riasztással egyidejűleg a glükózértékeket is megmutatja. Ez hatalmas előrelépés a Libre 2-höz képest, amelynél szkennelni kell a szenzort az értékek leolvasásához, és figyelmeztetésre sincs lehetőség.

A Libre 3 kerek, eldobható szenzora sokkal kisebb és vékonyabb: körülbelül 3 mm vastag (a korábbi verziók vastagsága körülbelül 3,5 mm). Az Abbott szerint ez 70 százalékos méretcsökkentést jelent, ami pedig 41 százalékkal kevesebb műanyag használatát is jelenti.

A Libre 3-t 2020 szeptemberében nemzetközileg jóváhagyták, és az USA-ban zajló klinikai vizsgálatok befejezése után valószínűleg 2021 során fogják benyújtani az FDA-hoz engedélyeztetésre.

WaveForm Cascade CGM

Ezt az új technológiát az AgaMatrix tulajdonában lévő WaveForm Technologies fejlesztette ki, amely 2019 novemberében megkapta az európai CE-tanúsítványt, és hamarosan be fog törni az Egyesült Államokba is.

WaveForm Cascade szenzora
WaveForm Cascade szenzora Forrás itt

A Waveform vállalat Cascade CGM-je egy 15 napos CGM szenzor újratölthető szögletes távadóval. Bluetooth-on keresztül kommunikál Androidos és iOS mobilapplikációkkal is.

A cég korábban így nyilatkozott a DiabetesMine-nak:

  • a szenzort és a távadót egyetlen kompakt formában lehet viselni, amelynek átmérője körülbelül 21 mm, vastagsága pedig körülbelül 1,95 mm
  • ez a rendszer egy saját fejlesztésű, enzimalapú elektrokémiai szenzort alkalmaz. Gyakorlatilag fájdalommentesen lehet felhelyezni, és a többi CGM-hez hasonlóan a szövetközi folyadékból méri a vércukorszintet
  • a szenzor a glükózadatokat egy kicsi, újratölthető távadó segítségével vezeték nélkül továbbítja az okostelefon-alkalmazásra. Így adva percre pontos visszajelzést a vércukorszintről

A vállalat diabéteszkonferenciákon mutatta be a rendszert és annak képeit, valamint az adatok pontosságát is szemléltette. MARD értéke (CGM pontosságának szabvány szerinti mérése) 11,9%, ami azt jelenti, hogy nem olyan jó, mint a legújabb CGM versenytársak, de nem marad el a legtöbb első generációs szenzor mögött.

klinikai vizsgálatok 2020 májusában kezdődtek, és várhatóan 2021 közepére fejeződnek be. A WaveForm 2021-re tervezi az FDA-hoz történő benyújtást. Azt remélik, hogy az USA-ban az év végére már a piacra is kerülhet a készülék.

Apple Watch

Az Apple be is nyújtott az Egyesült Államok szabadalmi hivatalához (USPTO) egy szabadalmi kérelmet (és három kapcsolódó variációt). Ebből kiderül, hogyan lehetne kikerülni az invazív mérést (amit vércukormérésre is lehetne használni). Az Apple úgynevezett abszorpciós spektroszkópia használatát tervezi, és a korábbi szabadalmaiban szereplő fény helyett terahertzes elektromágneses sugárzást használna a méréshez.
Az óra egy nagyon rövid hatótávolságon működő rádióspektroszkópiai eszköz lenne.

„Az elektronikus eszköz adója elektromágneses (EM) hullámot bocsát ki a THz (terahertz) frekvenciasávban dinamikus környezetben. Az eszköz vevője visszavert EM hullámot kap a környezettől. Meghatározzuk a visszavert EM hullám spektrális válaszát, ami magában foglalja az abszorpciós spektrumokat. Ezek jelzik a környezetben lévő átviteli közeget. Az abszorpciós spektrumokat összehasonlítjuk a céltranszmissziós közegek ismert abszorpciós spektrumaival” – áll a szabadalomban. Az, hogy az Apple az Apple Watch helyett többször is elektronikus eszközre hivatkozik a kérelemben, azt jelzi, hogy szélesebb körben is alkalmazható lenne az eljárás.

Az elképzelés felvet néhány kérdést

A méréshez valamilyen nyílásra lenne szükség, ami csökkentheti a készülék víz elleni védelmét. Emellett a vércukorszint meghatározásnak igen pontosnak kell lennie, ugyanis komoly problémát okozhat az esetleg pontatlan eredményt követő inzulin bevitele. Persze azt az Apple sem állítja, hogy kórházi betegek számára elérhető pontosságról van szó. Viszont a méréssel az Apple Watch folyamatosan figyelemmel kísérhetné a szinteket, és értesíthetné az óra viselőjét a jelentősebb változásokról.

Egy ilyen vizsgálat nagyon igénybe venné az óra akkumulátorát, azaz az eszköz a szokásosnál is sokkal gyorsabban lemerülhet. Az is kérdés, hogy az időmérő elég nagy-e ahhoz, hogy elférjen benne az összes szükséges alkatrész. Mindeközben az Apple Watch árának is emelkednie kellene.

Mindehhez azt is tudni kell, hogy az Apple már évek óta dolgozik a nem invazív vércukorszintteszteken, és egyelőre kérdéses, megjelenik-e ilyen technológia az Apple Watch 7 okosórán. Pedig nem ártana, ugyanis a Samsung azt híreszteli, hogy készen áll egy nem invazív vércukorszint-figyelő beépítésére a következő okosórájába (Galaxy Watch 4), ami még az idén megjelenik. Az viszont nem ismert, hogy a dél-koreai gyártó milyen technológiát használna ehhez.

Forrás: Healthline.com, HVG


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...