Koronavírus tapasztalat egy német cukorbetegnél

401 Megtekintés

Arne Reichelt 24 éves, 19 éves korától 1-es típusú cukorbeteg. Ismeri az influenzafertőzések tüneteit, és azt is, hogyan befolyásolja a vércukorszintjét.

Hogyan vette észre, hogy ez a koronavírus lehet?

Egy nagyobb csoporttal síeltem 2020. március 7-től 14-ig Söldenben, Tirolban. A síelés zavartalan volt, bár a hírek lassan átterjedtek Ischglről. Először 12-én vettem észre néhány tünete magamon, melyek nem különböztek az influenza tüneteitől: rosszul aludtam és másnap szélsőséges fájt szinte az egész testem. A következő két napban láz és hidegrázás jelentkezett, és kicsit köhögtem. Szombaton, 14-én mindketten hazamentünk Lipcsébe. Mivel a fertőzött Tirolban voltunk, vasárnap este a lipcsei egyetemi kórházban tesztre jelentkeztem.

A teszt után egyértelmű volt: pozitív lettem és azonnal karanténba kerültem. A sícsoport 12 emberéből 10-nek szintén pozitív lett a tesztje…

Hogyan befolyásolta a betegség a vércukorszintjét, módosítani kellett a terápiát?

Vércukorszintem rendkívüli módon megemelkedett, főleg éjszaka tapasztaltam 15-25 mmol/l közötti értékeket. A hazautazás előtti pénteken olyan magas vércukorszinteket mértem, mint előtte soha. Ez nagyon elgondolkodtatott, de szerencsére volt elegendő inzulinom. Egyedül voltam karanténban Lipcsében, ami kockázatos lehet a cukorbetegek számára.
Hogyan oldotta meg ezt?
Mivel a barátaimnak mindegyike fertőzött volt, közülük hárommal az első napokban együtt voltam, tehát nem kellett félnem attól, hogy egyedül lennék. Az egészséges barátok hoztak ételt, és a lépcsőre tették. Hétfőre elvesztettem a szaglásom, és az ízeket sem éreztem. Amikor öt nap után mindkettő visszatért, számomra az volt a mennyország, Mivel töltötte az időt a karanténban? Az elején a barátaimmal közös főzésekkel, mozgással, most pedig sörösrekeszeket emelgetek és stabilizációs gyakorlatokat végezek. Mint korábbi sífutó versenysportoló, elég sok megfelelő gyakorlatot ismerek. És most szeretek egyedül főzni, élvezem az illatokat és az ízeket. A szénhidrát-becslésem ellenőrzésére a karantént is felhasználtam. De hiányzik a friss levegő, leginkább az, hogy kint tudjak kocogni.

Az egészségügyi dolgozók jelezték, hogy a COVID-19 hatással lehet a cukorbetegségre?

Nem, nem ismerhetik az 1-es típusú betegség összetettségét. Hasznos lenne azonban tájékoztatni őket arról, hogy a cukor gyorsan emelkedhet. Csak azt mondták nekem, hogy úgy kezeljem a vírust, mintha megfáztam volna.

Milyen fontos üzeneted lenne, mire kell figyelnie a cukorbetegeknek, ha a koronavírussal fertőzöttek és karanténba kerülnek?

  • Fel kell készülni, hogy mindenből duplán legyen otthon, (kb. 30 napos időtartamra számítva), hogy anyagcsere-kisiklás esetén kezelni lehessen.
  • Legyen elegendő vércukormérő tesztcsík, ketonmérő tesztcsík (vizeletből vagy vérből).
  • Nagyon fontos, ha nincs olyan barátja vagy családtagja, aki szintén beteg, és aki rövid távon beköltözhet segítségnek, CGMS (szenzor) használatánál feltétlenül és ossza meg az adatait egy olyan külső személlyel, aki képes lesz segíteni, így nyugodtabb lehet a karanténban.
  • Ebben a helyzetben alapvető fontosságú, hogy vegye fel a kapcsolatot a diabetológusával a terápia esetleges módosításáról.
  • Ehhez nélkülözhetetlen, hogy töltse le szenzor adatait, és ossza meg azokat a kezelését végző csapattal. Az egyedi terápiás módosítás ilyen szélsőséges helyzetekben, mint amikor „kilőnek” az értékek, a diabétesz csapattal együtt, akár karanténban is egyszerűen lehetséges.

Forrás: https://www.diabetesde.org/ 2020. március


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...