Koronavírus elleni oltás – igen vagy nem? 2. rész

1003 Megtekintés

Laikusként nehéz eligazodni a rengeteg információ között, ezért 1-es típusú cukorbeteg orvosokat kérdeztünk meg, mi a véleményük a Covid-19 koronavírus elleni oltásról.

2. rész: dr. Nagy-Szakáll Zsuzsanna

2021. január 13-án elmentem és beoltattam magam a Pfizer/BioNTech Covid-19 elleni vakcinájával. 

Ez az oltás a hírvivő (messenger) mRNS alapú vakcinák közé tartozik.

dr. Nagy-Szakáll Zsuzsanna

Az oltásban lévő hírvivő RNS molekula bejut a sejtjeink sejtmagon kívüli (ún. sejtplazma) részébe. A szervezetünk fehérjekészítését végző apparátusa – a normál sejtműködés megmaradása mellett- erről a hírvivő RNS molekuláról is fehérjéket fog „gyártani”. A fehérje ebben az esetben a SARS-CoV-2 vírus tüskefehérjéjének az a része, amely a vírus elleni védekezés kiváltásáért felelős. Ez a sejtjeink által termelt fehérje kijut a sejtfelszínre és elérhetővé válik az immunrendszerünk számára, amely erre válaszolva alakítja ki védelmünket a koronavírus ellen. A hírvivő RNS -miután „elvégezte feladatát”- ugyanúgy elbomlik, mint a saját sejtjeink működésekor keletkező hírvivő RNS-ek. A közhiedelemmel ellentétben a bevitt molekula nem tud bejutni a sejtmagba.

Az oltás felvételére azért volt lehetőségem, mert orvosként dolgozom, így nagy kockázati csoportba tartozom. Nem mellékesen 13 éves koromtól diabéteszes is vagyok. 

A diabétesz, mint rizikófaktor

Az elmúlt hónapok halálozási adataiból jól tudjuk, hogy a diabétesz az egyik legnagyobb rizikófaktora a súlyos lefolyású és a végzetes kimenetelű eseteknek. Igaz, hogy a hozzánk eljutó hírek nem tesznek különbséget az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség, illetve a jól és a rosszul kezelt diabétesz között, de ez nem jelenti azt, hogy el kellene bagatellizálnunk a jól beállított 1-es típusú diabétesz és a koronavírus fertőzés kapcsolatát. Ha csak azt nézzük, hogy egy lázas vírusfertőzés kedvez a ketoacidózis kialakulásának – akkor ki az közülünk, aki egy DKA miatt egy ismeretlen kórház Covid-részlegének intenzív osztályán szeretne vendégeskedni 7-10 napig?

Ne félj az oltástól,

mert a félelem gyengítheti az oltásra adott immunválaszodat! Az ismert mellékhatások közül nálam egyedül csak az oltás helyének enyhe fájdalma és feszülése jelentkezett, amely egy napon belül teljesen meg is szűnt. Nem jelentkezett allergiás reakció, nem lettem lázas, nem emelkedett meg a vércukorszintem és nem változott meg a közérzetem. Megkönnyebbülést éreztem csak, amikor megkaptam az oltást.

Vedd figyelembe a közösség érdekeit is

a saját érdekeid mellett! Ha belegondolsz abba, hogy most mi van jelen az életedben, akkor gondolom változást szeretnél. Kölcsönösen felelősséggel tartozunk egymás iránt azért, hogy mielőbb elérjük a nyájimmunitást és azért, hogy újból a mostani korlátozások nélkül élhessük tovább az életünket.

közösség
Oltás után – korlátozás nélkül

Ne várj arra, hogy majd a többiek beoltatják magukat és ezért neked nem kell kitenned magadat az oltás esetleges –vélt vagy valós- veszélyeinek. Legyen benned együttérzés! Fiatalon is felelősséggel tartozol a saját és a szeretteid egészségéért és életéért.


A Magyar Orvosi Kamara oldalán is megjelent Ágoston László közérthető cikke, ahol 12 pontban foglalja össze, hogy mit érdemes tudni, mérlegelni, átgondolni, amikor a koronavírus elleni oltásról alkotunk véleményt.


Sorozatunk előző részében dr. Kerényi Zsuzsanna osztotta meg tapasztalatait, mondta el a véleményét.

A koronavírusól 2020. márciusában dr. Kocsis Győzőt kérdeztük.


Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...

Minden amit tudnod kell a CeQur Simplicity inzulintapaszról

Amikor inzulint adnunk magunknak, akkor mondhatni ma már több lehetőség...