Inzulinpumpa és sport?

986 Megtekintés

Vajon melyik kezelési módszer a legjobb ha sportolásról és testmozgásról van szó? Íme néhány gondolat az inzulinpumpával történő sportolással kapcsolatban.

Az inzulinpumpa viselése akadály vagy segítség sportolás közben?

Fennáll a veszélye annak, hogy letépik vagy megrongálódik kontaktsportok esetén? Segíteni vagy akadályozni fogja a teljesítményemet?

1-es típusú diabétesz esetén látszólag sokféleképpen alakulhat a vércukorszint, amelynek értéke a mozgástípus és a fizikai állóképesség függvényében változhat. Amikor inzulinpumpás kezelésről és testmozgásról van szó, akkor nem könnyű eldönteni, hogy milyen beállításokat kell végezni, ugyanakkor a rugalmasság alapvető előnye, hogy stabilabbak az értékek a tevékenység előtt, alatt és után. Itt lehetőség van az inzulinadagok/bázisütemek módosítására vagy ideiglenes felfüggesztésére, illetve a pumpa egy bizonyos időre történő lecsatolására is.

Az első dolog, amelyet figyelembe kell venned: a tested melyik részén viseled a pumpát?

Ha a lábad felső részén, ahol olyan erőteljes izmok találhatók, amelyek futómozgásnál aktívak, akkor ezen izmok használatakor az inzulinérzékenység nő, és az inzulin valószínűleg gyorsabban fogja csökkenteni a vércukorszintet.

Erre nemcsak a tevékenység közben, hanem előtte és utána is gondolni kell.

A többnyire anaerob mozgások során, amikor erőteljesebb és rövidebb sorozatokat kell végrehajtani, a vércukorszint megemelkedhet. Ilyen anaerob mozgás például amikor súlyokat emelsz az edzőteremben, vagyis a karod izmai a legaktívabbak. Amikor az edzés után visszahelyezed a felkarodra a pumpát, akkor azt tapasztalhatod, hogy a vércukorszinted a hipó felé tendál. Sporttevékenység után biztonságosabb lehet inkább a hátra vagy a fenékre helyezni a pumpát.

Sportoláskor a tevékenység típusától és a teljesítményedtől függhet, hogyan alakul a vércukorszinted.

Az inkább aerob edzések – hosszabb ideig egyenletes intenzitású / tempójú tevékenységek – során a vércukorszint nagy eséllyel lecsökken. Az inkább anaerob edzések során viszont az ellenkezőjét tapasztalhatjuk, vagyis a vércukorszint edzés közben megugrik, az edzés után pedig leesik – a tevékenység típusától függően. Ha olyan szerencsés vagy, hogy pumpát vagy szenzort használsz, akkor nagyon jól megfigyelheted, hogyan megy végbe ez a folyamat a szervezetedben. A pumpa kijelzőjén vagy a szenzorgörbén láthatod a változások idejét, a szintek mintázatát.

Anaerob mozgás – sprint futás

Ha ellenőrzöd a vércukorszintedet, és a növekvő magabiztosságodnak köszönhetően egyre gyakrabban mész el edzeni, akkor megtanulod, hogyan reagál a szervezeted. Legyen szó edzés közbeni hipóról vagy hiperről (vagy csak egy szembetűnő változásról az alacsonyabb vagy magasabb szint felé). Tekintsünk rájuk úgy, mint a legjobb útmutatóra. Jegyezd fel őket, edzés közben mikor vagy edzés után mennyi idő elteltével jelentkeztek, milyen szénhidrátokat fogyasztottál, milyen volt a bázisütem, hova volt felhelyezve az infúziós szerelék… ezek a részletek hozzásegítenek ahhoz, hogy a te kezedben legyen az irányítás.

A legtöbb ember számára az a legaggasztóbb a kontaktsportokkal – például a rögbivel vagy futballal – kapcsolatban, hogy a mozgástípus és az adrenalinlöket együttese miatt meccsnapokon a vércukorszint jelentősen megemelkedik testmozgás közben, illetve fennáll a kockázata annak, hogy az infúziós szerelék véletlenül megsérül, vagy esetleg letépik azt. A legtöbb infúziós szereléket el lehet távolítani, vagyis „lecsatolhatod” a szereléket és a pumpát. Miután eltávolítottad (nemcsak a sport miatt, hanem esetleg más okból), a vércukorszinted szigorú ellenőrzése még fontosabbá válik, mivel a szervezetbe bevitt inzulin „rövid hatástartamú”. Ez nem azt jelenti, hogy nem távolíthatod el a pumpát az ilyen típusú kontaktsportok során, sőt, inkább ajánlott eltávolítani.

Kontakt sportoknál érdemes az inzulinpumpát lecsatolni és rendszeresen ellenőrizni a vércukor szintet.

A legjobb, ha megnézed, mennyi a vércukorszinted a mérkőzés előtt és a szünetekben (pl: félidőben), és aszerint döntesz. Ha a vércukorszinted stabil marad a megfelelő tartományban, akkor dönthetsz úgy, hogy folytatod a játékot a szerelék nélkül, majd a következő lehetséges alkalommal újra ellenőrzöd az értékeket. Amennyiben azt veszed észre, hogy az érték emelkedik, akkor mérlegelheted bólus beadását a játék előtt vagy félidőben. Ajánlott a pumpát visszahelyezni a 10–15 perces félidőben.

2 óránál hosszabb időre soha ne függeszd fel a pumpa használatát!

A fentiek után egy utolsó kulcsfontosságú üzenetet: játék után soha ne felejtsd el visszahelyezni a pumpát! Nagyon könnyű elfelejteni! Légy körültekintő a sporttevékenység után, mivel az utána következő pár órában a vércukorszinted valószínűleg fokozatosan csökkenni fog, ezért jó megoldás lehet csökkenteni a bázisütemet az aktivitás utáni órákban. A zárt hurok rendszerű eszköz / hibrid pumpa további előnye, hogy nem kell túl sokat gondolkodni a beállításokon. A pumpa automatikusan észleli a változásokat, és végrehajtja a szükséges módosításokat. A diabéteszed biztonságos és magabiztos kezelésére azonban az a legjobb módszer, ha a vércukorszintedet mindig gondosan ellenőrzöd az edzésnapokon, és levonod a megfelelő következtetéseket a mért értékekből.

Forrás: Diabetesstrong.com


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...