„Csináld magad” mesterséges hasnyálmirigy rendszerek

904 Megtekintés

A cukorbetegséggel kapcsolatos orvosi technológiák rohamos fejlődésen mentek keresztül az elmúlt egy évtizedben. E fejlődés mozgatórugói az orvosi eszközöket gyártó cégek mellett olyan lelkes, cukorbetegséggel élő emberek voltak, akik saját erőből fejlesztettek „csináld magad” mesterséges hasnyálmirigy rendszereket.

Closed-loop rendszerek

A „csináld magad” closed loop vagy más néven mesterséges hasnyálmirigy rendszerek automatikusan módosítják az inzulinadagolás ütemét a vércukorszint változásaitól függően. Jelenleg 3 fő rendszer érhető el: az OpenAPS, a Loop és az AndroidAPS. A működésükhöz a következő eszközökre van szükség:

  • kompatibilis inzulinpumpa
  • glükóz szenzor
  • okostelefon és/vagy egy miniszámítógép akkumulátorral
  • jelátadó egység
  • okosóra (opcionális)

Az elképzelés az, hogy ezek az eszközök együtt működve képesek a hasnyálmirigyhez hasonló módon működni.

A mesterséges hasnyálmirigy rendszerek fejlődése

A szenzor elküldi a cukorértéket a mesterséges hasnyálmirigy programnak, ami a beépített algoritmus segítségével kiszámolja, hogy a felhasználónak mennyi további inzulinra van szüksége, vagy mennyi inzulint kell elvenni a rendszerből, hogy a vércukor a céltartományon belül maradjon. A rendszer a számolást követően utasítást küld az inzulinpumpának. Az algoritmusokat a fejlesztés során számos biztonsági funkcióval látták el és hozzáértő felhasználók tesztelték a nyilvánosságra hozatal előtt.

Closed loop rendszerek. Kép forrása: CNBC.com

A „csináld magad” rendszereket nem lehet készen megvenni, azok összeállítását mindig a felhasználók maguk végzik. A megfelelő alkalmazásokat a rendelkezésre álló (angol) utasítások alapján kell telepíteni, amit egy (általában) több héten át tartó beállítási időszak követ. Ezalatt megtörténik a rendszer finomhangolása az egyéni faktorokkal (alap bázisütem, izulinérzékenységi faktor, szénhidrát-inzulin arány, stb.). Ezek minél pontosabb meghatározása fontos, mivel ezek felhasználásával számol az algoritmus.

A „csináld magad” közösségből sokan úgy érzik, hogy a mesterséges hasnyálmirigy rendszerek hozzájárulnak a cukorbetegségük jobb és könnyebb kezeléséhez. A felhasználók közül sokan a HbA1c szint javulásáról és nagyobb „time in range (TIR)”-ről számoltak be annak ellenére, hogy a „csináld magad” rendszerek a gyógyszerhatóságok által nem jóváhagyottak. 

A hivatalos szabályozás hiánya miatt a „csináld magad” rendszerek használata saját felelősségre történik és csak olyanoknak ajánlott, akik eléggé tapasztaltak az inzulinpumpás és szenzoros technológiákkal.

Azoknak, akik tartanak a „csináld magad” hasnyálmirigy rendszerektől, érdemes lehet megvárni a hamarosan Magyarországon is elérhető Medtronic 780G rendszert. A Medtronic 780G a „csináld magad” rendszerekhez hasonló algoritmust használ, és így egy biztonságos, szabályozott alternatívát jelenthet az anyagcseréjüket jobban kezelni vágyóknak.

Ha szeretnél többet tudni a „csináld magad” rendszerről, kérdezni azoktól, akik itthon már évek óta használják, akkor keresd fel zárt csoportjukat a közösségi felületen itt.

Írta: Vass Panna


Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...

Minden amit tudnod kell a CeQur Simplicity inzulintapaszról

Amikor inzulint adnunk magunknak, akkor mondhatni ma már több lehetőség...