Interjú dr. Kocsis Győzővel

1077 Megtekintés

Dr. Kocsis Győző diabetológussal, a Magyar Diabetes Társaság Inzulinpumpa munkacsoport elnökével a COVID járvány kapcsán sokakban felmerülő kérdésekről beszélgettünk.

Ismerjétek meg Dr. Kocsis Győző véleményét!

Csapjunk is bele a kérdésekbe. Kedves Doktor úr, mondja a diabéteszesek nagyobb kockázatnak vannak kitéve egy ilyen járvánnyal szemben, amennyiben normál tartományban tudják tartani a vércukorszintjüket?

Interjú Dr Kocsis Győzővel a COVID járvány diabéteszesekre gyakorolt hatásáról.

Az eddig rendelkezésre álló tudományos publikációk alapján, melyek döntő többsége természetesen Kínából származik, kisebb része Olaszországból, azt mondhatjuk, hogy

a diabétesz önmagában nem növeli a fertőzés kockázatát.

Fontos megjegyezni azonban a cukorbetegek körében a fertőzése lefolyása súlyosabb, 2.26-ros a rizikó növekedés (1) a nem diabéteszes populációhoz képest, a társuló tüdőérintettség súlyosabb, illetve a kialakuló gyulladásos folyamat hevesebb, ami sajnos gyakran a betegek halálához vezet. Összességében a vírusfertőzés elkerülése az elsődleges cél, ami még inkább felhívja a figyelmet arra, hogy az előírások betartása feltétlenül indokolt.

Ön szerint mennyire biztonságosak a szakorvosi rendelők? Van esély arra, hogy valaki ott elkaphassa a koronavírust?

A magyar diabétesz szakellátó helyek döntő többsége bezárt, jó esetben telefonos, illetve telemedicina egyéb eszközeit használva van konzultációra lehetőség (Szerk.: 2020. márciusi állapot). Azok a szakellátó helyek, ahol van betegfogadás, ott a betegeket zsiliprendszeren keresztül engedik be, emellett igazolt vagy fertőzés gyanús egészségügyi személyzet nem dolgozik. Ennek alapján a COVID fertőzés lehetősége elhanyagolható, de természetesen nem mondhatjuk azt, hogy az esélye nulla.

Mi a véleménye a maszkokról? Javasolja egészséges embereknek hordani? Ha igen, milyen maszkot javasol hordani?

Otthon nem tartom indokoltnak, ha azonban a mindennapokban elengedhetetlen ügyintézés miatt el kell hagyni az otthonunkat, akkor javaslom ennek használatát. Általános megelőzés céljával megfelelő a sebészi maszk, illetve azoknak az óvintézkedéseknek alkalmazása, melyeket a hivatalos szervek naponta közzétesznek.

Én maszkom véd téged, te maszkod véd engem.

Az elmúlt időszakban, készült-e orvosi tanulmány arról, hogyan reagálnak a cukorbetegek a koronavírusra vagy van-e erre valamiféle célzott megfigyelés, adatgyűjtéssel, globálisan?A WHO kiemelte a cukorbetegeket, mint veszélyeztetett csoportot, ez miért van?

Ahogy fentebb említettem, a tudományos igényű publikációk jelentős része Kínából származik egyelőre, de a világjárvány miatt sorra jelennek meg a különböző országok egészségügyi hatóságainak javaslatai, ezekben kiemelten figyelnek a cukorbetegekre, egészségügyi adataikat gyűjtik és részletesen elemzik. Eddig egyértelmű okot azonosítani arra vonatkozólag, hogy az elkapott korona-vírus fertőzés esetén miért esendőbbek a cukorbetegek, nem sikerült. A szaporodó adatok, azok szisztematikus értékelése, bízom benne, hogy rövid időn belül válaszokat szolgáltat az eddigi nyitott kérdésekre.

Az ibuprofen tartalmú lázcsillapítók használata nem javasolt. Ha ez így van, melyeket javasolja használni láz esetén?

Az európai járvány megjelenésével közel egy időben jelentek meg erről különböző fórumokon hírek, melyeket aztán hivatalos hatóságok cáfoltak. Lázcsillapításra elsősorban a paracetamol tartalmú készítményeket javasolják.

Javasolja-e COVID-19 teszt elvégeztetését, amennyiben nincsenek tünetek?

A teszt elvégzését javaslom, ha igazolt hordozóval kapcsolatba került a cukorbeteg, egyébként kontakt, tünetek hiányában minden cukorbeteg tesztelése kérdéses, illetve egyelőre hazánkban nem kivitelezhető. Mindenkit óva intek attól, hogy a nem validált laborok által hirdetett, gyakran elrugaszkodott árakon kínált tesztet elvégeztesse. Hazánkban a hivatalos eljárási rendet betartva kell a teszteket végezni.

E-recept: mely termékek írhatók fel és melyek azok, amik miatt szükséges a személyes találkozás? Ön most személyesen elérhető vagy online rendel?

A járvány jelentősen átalakította, illetve át kell, hogy alakítsa az ambuláns betegellátást! A gondozóhelyeknek meg kell szervezni a folyamatos elérhetőséget munkaidőben, ill. sürgősségi kontakt felállításáról is gondoskodni kell! Az elsődleges kontakt a diabéteszes nővér, edukátor legyen, aki fel tudja mérni a beteg igényét, a segélykérés, tanács okát, ezt követően lehet döntést hozni, hogy a probléma megoldásához be kell-e vonni az orvost. Orvosi szükség esetén az edukátor konzultál először az orvossal, majd választott, előre egyeztetett időben történik az újbóli kapcsolatfelvétel a beteggel.

A rendelkezésre álló telemedicina eszközeit mindenképpen használni kell a jelen helyzetben! E telemedicina része EESZT, E-receptírás is, ami komoly segítség, aktuálisan jelentős hiányossága, hogy a segédeszközöket (tesztcsíkok, pentűk, vércukormérők, inzulinpumpa szerelékek, stb.) nem tudjuk E-receptre írni. Ezeket magunk részéről egyelőre postázzuk, ami lelassítja a folyamatot, tehát ezt a betegeknek is figyelembe kell venni, rá kell hagyni kb. 7-10 napot.

A magam részéről hétfőtől péntekig mindennap meghatározott időszakokban E-konzultációt tartok előre egyeztetve. (Szerk.: Pontos kezdési időpontokról Dr. Kocsis Győző rendelésén érdeklődhetnek.)

Javasolja-e a szenzor használatát azoknak, akik eddig még nem használtak, hogy megkönnyítse az esetleges betegség átvészelését?

A valós-idejű szöveti cukormonitorozó rendszerek részletes oktatást, képzést igényelnek, azok a betegek, akik eddig nem használták segítség nélkül, nem fogják tudni használni. Nekik javasolt a hagyományos önellenőrzés rendszeres, előírás szerinti használatát előnyben részesíteni.

A betegek másik körét, akik már használják a CGM rendszereket, bátorítani és buzdítani kell, hogy használják folyamatosan, hiszen jobb és biztonságosabb módon tudják vércukorértékeit a céltartományban tartani.


Javasolja-e a napi C-vitamin, D-vitamin, kálium mennyiségeket növelését?

A C-vitamin pótlása

A C-vitamin – más néven aszkorbinsav – a szervezet számára nélkülözhetetlen. Hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez, mivel segíti a fehérvérsejtek működését. Antioxidáns hatású, azaz véd a szabad gyökök káros hatásai ellen, és bizonyított tény, hogy a C-vitamin fokozza a fertőzésekkel szembeni ellenálló-képességünket. Vízoldékony, így a szervezet nem tudja raktározni, ezért pótlására különösen oda kell figyelni. Napi javasolt beviteli mennyisége legalább 80 milligramm/nap, amelyet a vitaminhiányos, járványos időszakban 500-1000 milligrammra is lehet növelni.

A D-vitamin pótlása

A D-vitamin az immunrendszer egyik legfontosabb támogatója. Kutatások világítanak rá, hogy kulcsszerepet játszik a védekezőképesség aktiválásában, így azok, akiknek az átlagosnál alacsonyabb a D-vitamin-szintjük, nagyobb valószínűséggel esnek át felső légúti megbetegedésen, fokozottan fogékonyak a fertőzésekre. Bár jól ismert, hogy a szervezet számára szükséges D-vitamin mintegy 80 százaléka a napfény hatására a bőrben termelődik, és a D-vitamin-igény 10-20 százaléka a kiegyensúlyozott táplálkozással biztosítható, a legtöbb esetben ezek nem elegendőek az ideális D-vitamin-szint eléréséhez, kifejezetten a tavasz korai időszakában.

Járvány esetén fontos a megfelelő vitamin pótlás.

Bár sokan gondolják, a szolárium sem képes pótolni a napsütés D-vitamin-képző hatását. A hazai szakemberek néhány évvel ezelőtt fogalmazták meg közös álláspontjukat, amely szerint tél végére a magyar emberek döntő többsége, 80-90 százaléka is D-vitamin-hiányos lehet. Szintén egyetértés van abban, hogy még a kiegyensúlyozott étrend sem tartalmaz elegendő D-vitamint a tél végi, tavaszi hónapokban, ezért ennek pótlására ilyenkor mindenkinek gondolnia kell. Pótlásáról külső forrásból érdemes gondoskodni, főleg a napfényszegény, négy fal között töltött időszakban, azaz télen és a tavasz első hónapjaiban.

A szakemberek által javasolt napi mennyiség 1500-2000 NE D-vitamin plusz bevitelét jelenti.

Hivatkozások:

  1. Diabetes Metab Res Rev. 2020;e3319. Diabetes is a risk factor for the progression and prognosis of COVID-19 

Az interjú Dr. Kocsis Győzővel 2020 márciusában készült.


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...