November 14 – a cukorbetegség világnapja

687 Megtekintés

Minden év november 14-én ünnepeljük a cukorbetegség világnapját, így emlékezve az 1891. november 14-én született Frederick Bantingra, az inzulin feltalálójára.

Cukorbetegség nemzetközi jelképe lett a kék kör

A cukorbetegség világnapját 1991-ben kezdeményezte az IDF és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) válaszképpen a cukorbetegség világszintű gyors terjedésére

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (International Diabetes Federation, IDF) által szervezett világnapok egy-egy cukorbetegséghez kapcsolódó témára fókuszálnak. A témák között olyanokat lehet találni, mint a cukorbetegség és az emberi jogok, a cukorbetegség és életstílus stb.

A kék karika a cukorbetegség nemzetközi jelképe
A kék karika a cukorbetegség nemzetközi jelképe

Míg az ismeretterjesztő kampány egész évben tart, magát a világnapot Frederick Banting születésnapjához kötötték, aki Charles Besttel és John James Rickard Macleoddal elsőként fogalmazta meg azt a gondolatot, amely az inzulin felfedezéséhez vezetett 1922-ben.

Miért a kék kör?

Kari Rosenfeld a Nemzetközi Diabétesz Alapítvány (IDF) és lánya, Clare, 2006-ban állt elő a kék kör ötletével, amikor az IDF az Egyesült Nemzetek cukorbetegségéről szóló fogadalmáért kampányolt. Mára a cukorbetegség nemzetközi szimbóluma lett.

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) részéről:

A kék szín tükrözi az eget, amely egyesíti az Egyesült Nemzetek zászlaját, és az Egyesült Nemzetek zászlaja színét. A kék kör a cukorbetegség járványra reagálva jelzi a globális cukorbeteg közösség egységét.”

Tetkó a csuklón

Zsoldos Péter egy tatabányai tetoválóművész 2018 márciusában találta ki, hogy tetoválást készít cukorbeteg számára. Pár nap alatt több kollégája is csatlakozott hozzá és egyre több cukorbetegnek készült el a csuklóra tetovált kék karika, benne a T1D vagy T2D felirattal attól függően, hogy 1-es vagy 2-es típusú cukorbeteg. Ebben a minimális dizájnban nem az esztétikai élmény a lényeg, hanem hogy alkalom adtán életet mentsenek vele hiszen a kiérkező mentőnek hasznos segítség.

Cukorbetegség kék karikáját tetoválják csuklóra. Fotó: Zsoldos Péter facebook

Színváltós is van

A csuklóra kerülő kis jelek nagyon praktikusak, ám akad, aki még ennél is tovább ment a cukorbetegek testi épségének érdekében. A Harvard egyetem és az MIT kutatói összedugták a fejüket és olyan tetoválást fejlesztettek ki, amely képes jelezni a vércukorszint ingadozásait. A hagyományos tetkó tintáját színváltós bioszenzorokra cserélték ki, melyek érzékelik a vér összetételének változásait, így az alapszín is megváltozik a vércukorszinttel együtt. Az elképzelés egyenlőre még kísérleti fázisban van, de a tesztek során eddig működőképesnek bizonyult.

Diabétesz Világnap kicsit másképp 2020-ban

A korábbi években ezen a napon – november 14-én – egy olyan konferenciát szerveztünk nektek, ahol választ kaphattatok a diabétesszel kapcsolatos összes kérdéseitekre. Sajnos idén nincs lehetőségünk ezt személyesen megadni nektek, de nem szeretnénk ha úgy telne el ez a nap, hogy nem ünnepeljük meg kellőképpen a Diabétesz Világnapot. Megállunk egy pillanatra és nem hagyjuk, hogy egy világjárvány diktáljon. Ha a világ változik, nekünk alkalmazkodnunk kell hozzá. Eddig hatalmas oktató termekben, aulákban tartottuk az előadásokat és gyakorlati foglalkozásokat, most pedig mindent átviszünk az ONLINE térbe!

Ne maradj le egy előadásról sem!

Írta: Bosev Edina, Forrás: Wikipedia, Színváltós tetkó


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...