Mézeshetek

1242 Megtekintés

A magyar nyelvben a mézeshetek kifejezést arra az időszakra szoktuk használni, amikor a fiatal házasok a stresszes esküvőszervezés utáni néhány hetet állandó otthonuktól távol töltik el.

Diagnosztizálás után következik a mézeshetek periódus.

Ebben az időszakban élik házasságuk talán mondhatni legboldogabb napjait, amikor nem kell törődjenek mással csak egymással.

Valami hasonló dolog történik a szervezetben is és ez is egy oka annak, hogy miért nevezték el ugyanígy ezt az időszakot.

Diagnosztizálás után következnek a mézeshetek

A Mézeshetek Fázis (vagy Mézeshetek Periódus) az 1-es típusú cukorbetegeknél figyelhető meg, amikor a diagnózist követő rövid ideig a hasnyálmirigy csak annyi inzulint tud termelni, hogy az inzulin pótlás szükségességét csökkentse és a vércukorszintet jobban kordában tartsa. 

A szervezet egy hosszabb időszakon keresztül inzulinhiányban szenvedett és mivel a diagnózist követően azonnal kívülről pótlásra kerül a vércukorszint stabilizálódni kezd. A hasnyálmirigy mintegy „fellélegzik”, hiszen kívülről segítségére siettünk és ebben az időszakban még képes jelentős, de a napi teljes igényt már nem biztosító mennyiségű inzulint termelni.

Sokan ilyenkor – helytelenül – abban kezdenek el reménykedni, hogy a diagnózis téves volt és visszafordítható ez az állapot. Ez sajnos nem jelenti azt, hogy a cukorbetegség enyhül vagy gyógyítható. Szimplán azt jelenti, hogy a hasnyálmirigy még egy ideig képes lesz valamilyen mértékben saját inzulint termelni.

Mi okozza a Mézeshetek Periódust?

Az 1-es típusú cukorbetegség azért alakul ki, mert a szervezet elkezdi a saját inzulin termelő bétasejtjeit (szigeti sejtek) megölni. A sejtpusztulás következtében inzulinhiányos állapot alakul ki, ami magas vércukorértékeket eredményez. Az éveken keresztül tartó magas vércukor szinten élés pedig szövődményekhez vezet. A diagnosztizálást követően megkezdődik az inzulinpótlás pennel, inzulinpumpával, alapvetően a mindig legkorszerűbb készítményekkel és eszközökkel.

A mézeshetek, vagy remissziós periódus a kezelés eredményessége szempontjából egy nyugodtabb időszak. Az inzulin kezelés ugyanis besegít a hasnyálmirigy csökkenő működésébe így a betegség kezdetekor kimerült, de még élő béta sejtek magukhoz térnek és elkezdenek újból inzulint termelni.

Azonban néhány hónap után a megmaradt béta sejtek nagy többsége szintén elpusztul, és a mézeshetek véget ér. Ekkor a hasnyálmirigy már egyáltalán nem termel inzulint a vércukorszint szinten tartásához. Tehát a teljes napi inzulin igényt kívülről adott inzulinnal kell pótolni.

Mi történik a Mézeshetek alatt?

A mézeshetek alatt a vércukorszintet rendszerint könnyebb kezelni mivel a maradék, de nem elegendő inzulin termelés az élettani szabályok szerint történik. Így a vércukorszint még vissza is térhet a normális értékekre. Az inzulin injekciós adagokat emiatt gyakran kell módosítani. Rendkívül fontos tehát, hogy rendszeresen konzultáljunk a diabetológussal.

Sokan reménykednek benne, hogy visszafordítható a folyamat.

Abbahagyhatom az inzulin használatát a Mézeshetek alatt?

NEM!!! Meg kell találni azt az inzulin mennyiséget, ami csökkenti a hipoglikémia kockázatát, ugyanakkor nem eredményez magas vércukorszintet és esetlegesen diabéteszes ketoacidózist. Ezért fontos a rendszeres vércukor mérés és a diabetológussal történő rendszeres konzultáció.

Mennyi ideig tart a Mézeshetek Periódus?

Nincs kőbe vésve, hogy meddig tart a Mézeshetek Periódus az 1-es típusú diabéteszeseknél. Tarthat néhány hétig, hónapig, néhány esetben akár évekig is. Egy valami biztos: csak a diagnosztizálást követően zajlik, és csak egy alkalommal. Így a betegnek fel kell készülni az előbb-utóbb bekövetkező instabilabb anyagcsere állapotra, az úgynevezett totális fázisra, amikor az egyre emelkedő vércukor értékek egyre több inzulint igényelnek és már a napi teljes inzulin igényt kívülről kell biztosítani.

Hogyan tudom kiszámolni, hogy már nincs saját termelésű inzulinom?

Erre nincs konkrét képlet, de amennyiben laborvizsgálat nélkül szeretnéd megbecsülni, hogy mikor fogyott el a saját inzulinod, a napi inzulin mennyiség E-get viszonyítsd a testsúlyod kilogrammjaihoz. Amennyiben a napi beadott inzulinegységek mennyisége közelít a testsúlyod kilogrammjaihoz (0,8-1,0E/kg), úgy már valószínűleg kimerültek a béta sejtjeid.

Írta: Bosev Edina Forrás: Diabetes.co.uk Lektorálta: Dr. Blatniczky László


Diabétesz Világnap 2023

A Sportos Cukorbetegek Egyesülete (SCE) idén is a Magyar Testnevelési...

Nyár, kánikula, nyaralás, strandolás…

Itt van az egész télen várt meleg, nyári szünet, táborozás,...